Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Pençe Operasyonu’nda 2 terörist daha etkisiz hale getirildi

MSB'nin terör örgütlerine yönelik operasyonları aralıksız devam ediyor. MSB, Irak’ın kuzeyindeki Pençe Operasyonu bölgesinde 2 PKK’lı teröristin etkisiz hale getirildiğini duyurdu. Operasyonlarda şu ana kadar binlerce terörist öldürüldü.

Yayın Tarihi: 15.12.2023 11:20
Güncelleme Tarihi: 15.12.2023 11:20

Pençe Operasyonu’nda 2 terörist daha etkisiz hale getirildi

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), terör örgütü PKK’ya yönelik operasyonların kararlılıkla sürdüğünü açıkladı. MSB, Irak’ın kuzeyindeki Pençe Operasyonu bölgesinde tespit edilen 2 PKK’lı teröristin etkisiz hale getirildiğini bildirdi.

Bakanlığın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “Terör örgütü PKK’ya yönelik operasyonlarımız kararlılıkla sürüyor. Irak’ın kuzeyindeki Pençe Operasyonu bölgesinde tespit edilen 2 PKK’lı terörist etkisiz hâle getirildi. Terör ve teröristle mücadelemiz etkin ve kararlı şekilde sürecek!” ifadeleri kullanıldı.

operasyon

PENÇE OPERASYONU’NDA 100’DEN FAZLA TERÖRİST ÖLDÜRÜLDÜ

MSB, 28 Mayıs 2019’da başlatılan Pençe Operasyonu’nda bugüne kadar binlerce terörist öldürüldüğünü, çok sayıda silah, mühimmat ve sığınakların imha edildi.

Operasyonun amacı, terör örgütü PKK’nın Irak’ın kuzeyindeki varlığını sonlandırmak, sınır güvenliğini sağlamak ve bölgedeki huzur ve istikrarı pekiştirmek.

Operasyon kapsamında, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) unsurları, Irak’ın kuzeyindeki Hakurk, Zap, Avaşin-Basyan, Metina, Gara, Kandil ve Sincar bölgelerinde teröristlere yönelik hava ve kara harekatları düzenliyor. Operasyonlarda, teröristlerin kullandığı barınak, sığınak, mağara, depo, silah mevzii, mühimmat ve yakıt depoları imha ediliyor.

Operasyonlarda, TSK’nın yanı sıra, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) güvenlik güçleri ve Irak merkezi hükümetiyle de koordinasyon sağlanıyor.

TERÖR ÖRGÜTÜ PKK’NIN IRAK’TAKİ FAALİYETLERİ

Terör örgütü PKK, 1980’li yıllardan bu yana Irak’ın kuzeyindeki dağlık bölgelerde varlık gösteriyor. PKK, Irak’ın kuzeyini, Türkiye, İran ve Suriye’ye yönelik saldırılarının üssü olarak kullanıyor. PKK, Irak’ın kuzeyindeki terör kamplarında, militanlarını eğitip silahlandırıyor.

PKK, ayrıca, Irak’ın kuzeyindeki yerel halka baskı ve zulüm uyguluyor, vergi adı altında haraç alıyor, kaçırma, adam öldürme, yaralama, tehdit, şantaj gibi suçlar işliyor.

Irak’ın kuzeyindeki terör kamplarına yönelik operasyonlar, Türkiye’nin uluslararası hukuktan kaynaklanan meşru müdafaa hakkı çerçevesinde gerçekleştiriliyor. Türkiye, Irak’ın toprak bütünlüğüne ve siyasi birliğine saygılı olduğunu, Irak’ın kuzeyindeki operasyonların terör örgütü PKK’ya yönelik olduğunu, Irak halkının ve IKBY’nin dostu ve kardeşi olduğunu vurguluyor.