Bist 100
9.344,97 1%
DOLAR
30,92 0,01%
EURO
33,49 0,04%
ALTIN
2.012 0%

Öğretmen atamaları ne zaman? Bakan Tekin açıkladı: Bütçe geçtikten sonra…

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, öğretmen atamalarının ne zaman yapılacağına ilişkin merak edilen soruyu yanıtladı. Tekin, Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinin Meclis’ten geçmesinin ardından kontenjanları belirleyeceklerini söyledi. Tekin, ayrıca öğretmenlere 24 Kasım’da ikramiye verilmesi talebine ve özel okullara teşvik konusuna da değindi.

Yayın Tarihi: 15.11.2023 16:03
Güncelleme Tarihi: 15.11.2023 16:03

Öğretmen atamaları ne zaman? Bakan Tekin açıkladı: Bütçe geçtikten sonra…

Öğretmen adayları, atama bekleyişlerini sürdürüyor. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, AK Parti Meclis Grup Toplantısı öncesinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Öğretmen atamalarının ne zaman yapılacağına ilişkin soruyu cevaplayan Bakan Tekin, “Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinin Meclis Genel Kurulundan geçmesiyle birlikte kendilerine düşen kontenjanları belirleyeceklerini” söyledi. Tekin, atama takviminin de buna göre belirleneceğini ifade etti.

ÖĞRETMENLERE 24 KASIM’DA İKRAMİYE VERİLECEK Mİ?

Bakan Tekin, muhalefetin ‘24 Kasım’da öğretmenlere ikramiye verilsin’ çağrısı ile ilgili de konuştu. Tekin, bu konuda Hazine ve Maliye Bakanlığı ile istişare halinde olduklarını belirterek, “Öğretmen arkadaşlarımızın ekonomik problemlerini çözmeye çaba sarf ediyoruz. Biz kendi politikalarımızı kendimiz belirliyoruz. Öyle bir şey olursa bunu Cumhurbaşkanımız ile Maliye Bakanımız duyurur. Öğretmen arkadaşlarımızın özlük haklarıyla ilgili bütçe sınırları çerçevesinde yapabileceğimiz her şeyi yapmaya çaba sarf ediyoruz” dedi.

ÖZEL OKULLARA TEŞVİK NASIL OLACAK?

Bakan Tekin, özel okullara teşvikle ilgili de açıklamalarda bulundu. Tekin, bazı yoğun bölgelerde özel okulların boş kalan fiziki kapasitelerini kullanılabilmesi için Hazine ve Maliye Bakanlığı ile ortak bir çalışma yürüttüklerini söyledi.

Tekin, “Yapacağız diye bir şey yok. Sadece bu mümkün müdür, değil midir, onun alt yapısını oluşturuyoruz. Bu tamamen bir varsayım şu an ama özel okulların boş kalan kontenjanlarını değerlendirmeye çalışıyoruz. Biz ihtiyaçlarımızı ve boş kontenjanları Hazine ve Maliye Bakanlığımızla paylaşacağız. Onların biz sunacağı ekonomik çerçeve her neyse o kapsamda ilgili kişilerle görüşüp, bir formül üretebilir miyiz diye bakacağız” diye konuştu.

ÖĞRETMEN AKADEMİLERİ KURULACAK

Bakan Tekin, öğretmen akademileri kurulmasına ilişkin de bilgi verdi. Tekin, “Öğretmen arkadaşlarımızın üniversiteyle iş birliği halinde hem adaylık sürecinde hem de öğretmenlik sürecinde alacağı eğitimlerle kendilerini geliştirmelerini, gündeme adapte olmalarını, yeni gelişmeleri takip etmelerini arzu ediyoruz. Akademi yapılanması hazırlığı içerisindeyiz” dedi.