Bist 100
10.471,32 0%
DOLAR
32,79 1,53%
EURO
35,16 0,53%
ALTIN
2.447,14 2,86%

Miguel de Cervantes'in Osmanlı'daki yılları belgesele konu oluyor

Dünyanın en önemli yazarlarından biri olarak kabul edilen Miguel de Cervantes'in Osmanlı İmparatorluğu'ndaki yılları, yeni bir belgeselde ele alınacak.

Yayın Tarihi: 08.11.2023 11:03
Güncelleme Tarihi: 08.11.2023 11:03

Miguel de Cervantes'in Osmanlı'daki yılları belgesele konu oluyor

Proje tasarımını Dr. Nesrin Karavar ve Mehmet Gün'ün yaptığı, yönetmenliğini ise Mehmet Gün'ün üstlendiği belgesel, Cervantes'in yıllara ve yollara yayılan hayat hikâyesini ve İstanbul'la ilişkisini temel alıyor.

Belgeselin amacı, Cervantes'in Osmanlı topraklarında bir asker, bir tutsak ve nihayet özgür bir adam olarak neler yaşadığını, bu deneyimlerin onun edebiyat yaşamını nasıl etkilediğini ortaya koymak.

Belgeselde, Cervantes'in Osmanlı'da geçirdiği yıllardan kalan izler araştırılacak. Bu bağlamda, Cervantes'in Cezayir'de tutsak kaldığı dönemdeki hayatı, İstanbul'a gidip gitmediği ve bu şehirde bir cami inşaatında çalıştığı iddiaları gibi konular ele alınacak.

Belgeselde, Cervantes'in eserlerinde Osmanlı'ya dair yansımaları da değerlendirilecek. Örneğin, Don Kişot'un maceralarının, Cervantes'in Osmanlı'da gördüğü dünyayla nasıl bir ilişkisi olduğu tartışılacak.

Belgeselde, alanında uzman akademisyenler Prof. Isabel Soler, Prof. Jose Manuel Lucia Megias, Emilio Sola, Rosa Navarro, Oscar Ayala, Javier Rioyo ve Abderrahmane Khelifa, Sandra Rivas katkıda bulunacak.

Türkiye ve İspanya'da yapılacak çekimler sonrası belgeselin önümüzdeki sene seyirciyle buluşması planlanıyor.

Belgesel, Cervantes'in Osmanlı'daki yıllarının aydınlatılması açısından önemli bir fırsat sunuyor. Belgeselin, Cervantes'in eserlerini daha iyi anlamamıza ve onun dünya görüşünü daha derinlemesine kavramamıza yardımcı olması bekleniyor.