Bist 100
9.374,2 0%
DOLAR
31,11 0,21%
EURO
33,7 0,17%
ALTIN
2.022,55 0,01%

Melih Gökçek hakkında usulsüzlük tespit edildi! Dubleksleri elinden gidiyor

Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, belediyeden aldığı dubleks konutları usulsüz bir şekilde satın aldığı gerekçesiyle mahkeme kararıyla evinden tahliye edilecek. Mansur Yavaş’ın açtığı dava sonucu Gökçek’in konut ve ofis olarak kullandığı taşınmazlar, Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne geri verildi.

Yayın Tarihi: 28.11.2023 14:26
Güncelleme Tarihi: 28.11.2023 14:26

Melih Gökçek hakkında usulsüzlük tespit edildi! Dubleksleri elinden gidiyor

Eski ABB Başkanı Melih Gökçek, belediyeden aldığı dubleks konutları usulsüz bir şekilde satın aldığı gerekçesiyle evinden tahliye edilecek. Mansur Yavaş’ın açtığı dava sonucu konutlar tekrar ABB’ye geçti.

Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, 2018 yılında belediyeye ait dubleks konutları eşi ve avukatları adına satın almıştı. Ancak bu satış işleminin kanuna aykırı olduğu ortaya çıktı. 

Melih Gökçek, 2017 yılında Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı iken, belediyeye ait Dikmen’deki lojmanları satışa çıkardı. Ancak kanunda belediye başkanı ve yakınlarının görevden ayrıldıktan sonra üç yıl içinde ihaleye giremeyeceği açıkça belirtilmesine rağmen, Gökçek ihaleyi eşi Nevin Gökçek ve avukatları adına kazandı.

melih gökçek

Gökçek, görevden ayrıldıktan sonra da dubleks konutlarda oturmaya devam etti. Satış işlemi, Gökçek’in konutlarda oturduğu sırada gerçekleşti.

MANSUR YAVAŞ DAVA AÇTI

2019 yılında Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Mansur Yavaş, Gökçek’in dubleks konutlarını kanuna aykırı bir şekilde aldığını iddia ederek dava açtı.

Davada, ihaledeki usulsüzlüklerin yanı sıra, Gökçek’in projeye aykırı olarak yaptırdığı havuzun da değerlendirilmediği belirtildi.

MAHKEMEDEN TAHLİYE KARARI

Ankara Bölge Adliye Mahkemesi, Gökçek’in satın alma işleminin usulsüz olduğuna hükmetti. Mahkeme, Gökçek’in konut ve ofis olarak kullandığı taşınmazların Ankara Büyükşehir Belediyesi adına tesciline karar verdi. Böylece Gökçek, 7 milyon 900 bin TL’ye satın aldığı dubleks konutlardan tahliye edilecek.

DOSYA YENİDEN AÇILACAK MI?

Ankara Büyükşehir Belediyesi, daha önce aynı konuda yapmış olduğu suç duyurusuna savcılık tarafından takipsizlik kararı verilmişti. ABB, mahkeme kararından sonra dosyanın yeniden açılması için savcılığa başvuracak.