Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Lahmacunun yanına kurtarıcınız hazır! Bakın lahmacunun yanına en iyi ne gidiyormuş

Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden birisi olan lahmacun, her masayı renklendirmeye devam ediyor. Genellikle tek başına da tüketilen bir ürün olsa da yanına muhakkak eşlikçi salata ya da çorba ile mükemmel bir uyum sağlıyor. Peki lahmacunun yanına ne gider? Lahmacunun yanına neler yapılabilir?

Yayın Tarihi: 13.11.2023 11:16
Güncelleme Tarihi: 13.11.2023 11:16

Lahmacunun yanına kurtarıcınız hazır! Bakın lahmacunun yanına en iyi ne gidiyormuş

Türk mutfağının vazgeçilmez yemeklerinden birisi olan lahmacun tek başına tüketilebilse de genellikle yanına bir eşlikçi aranır. Özellikle misafir geldiği zaman ya da yanında bir sıvı veya hafif şeyler tüketilmek istendiği zaman lahmacun yanına en iyi gidecek çorbalar ve salatalar araştırmaya başlanır. İşte lahmacunun yanında mükemmel uyum sağlayacağınız çorbalar ve salatalar...

lahmacunun yanına ne iyi gider

LAHMACUNUN YANINA YAKIŞACAK ÇORBALAR

Lahmacunun yanına belki de en çok yakışan çorbaların en başında mercimek çorbası geliyor. Mercimek çorbasının doyurucu ve yoğun tadı lahmacunun eşsiz lezzetini tamamlayarak mükemmel kombinasyonu beraberinde getiriyor. Mercimek çorbasının yanı sıra ezogelin çorbası da lahmacunun yanında sıklıkla tercih edebilecek çorbalar arasında yer alıyor. Ezogelin çorbasının içersinde bulunan bulgur ve kırmızı mercimek lahmacunun yanına harika bir eşlikçi olacaktır.

Lahmacunun yanına mercimek çorbalarının yanı sıra en çok yakışacak bir diğer çorbalar da yoğurt çorbalardır. Özellikle de tarhana çorbası ya da yayla çorbası gibi yoğurtlu çorbalar lahmacunun bol acılı ve baharatlı lezzetini dengeleyerek hafif bir öğünü beraberinde getirecektir. 

lahmacunun yanına ne iyi gider

LAHMACUNUN YANINA YAKIŞACAK SALATALAR

Lahmacunun eşlikçisi olacak ve yanına en çok yakışacak olan salatalardan birisi de, yeşillikli salata olarak isimlendirilen Akdeniz salatasıdır. Taze yeşillikleri ile salatalık, domates, zeytin ve biberin bir araya gelmesiyle sofranızı renklendirecek Akdeniz salatası, lahmacunun yanında oldukça ferahlatıcı bir lezzeti sizlere sunar. Bunun yanı sıra çoban ya da atom salatası da lahmacunla beraber mükemmel bir uyum sağlayacak seçenekler arasında yer almaktadır. Lahmacunun bol malzemeli ve baharatlı yapısı bu salataların renkli ve taze tadıyla tamamlanacaktır.

Lahmacun yanına salata yerine ayran ya da cacık gibi soğuk içecekler de tercih edilebilir. Yemek sonrasında ise yemeğin ağırlığını rahatlatacak olan cacık, lahmacunun yanında mutlaka ferahkarıcı bir etkiyi beraberinde getirir.