Kuzey ışıklarını izleyebileceğiniz en yakın yerler! Türkiye'den de izleniyor

Kuzey ışıkları nerede görülmektedir? kuzey ışıkları Türkiye'de hangi ilde gözlemlenmektedir?

Kuzey ışıklarını izleyebileceğiniz en yakın yerler! Türkiye'den de izleniyor

Dünyanın pek çok yerinde izlenebilen kuzey ışıkları, gökyüzünde görülen renkli Işık olayı olarak bilinmektedir. Olağanüstü bir doğa olayı olan kuzey ışıkları birçok ülkede görülmektedir. Peki kuzey ışıkları nerede görülmektedir? kuzey ışıkları Türkiye'de hangi ilde gözlemlenmektedir?

KUZEY IŞIĞI NEDİR? NASIL OLUŞUR?

Güneşten gelen parçacıkların dünyanın manyetik alanı ile karışması sonucunda kuzey ışıkları oluşmaktadır. Genel olarak kutup bölgelerinde görülen kuzey ışıkları kimi zaman Güney bölgelerden de izlenebilmektedir. Bu büyüleyici doğa gösterisi milyonlarca bireyin ilgisini çekmektedir. Kuzey ışıkları Türkiye'den görüntülenme olasılığı çok düşüktür. Çünkü ülkemiz kutup bölgelerine çok uzak mesafede yer almaktadır.

kuzeyışıkları

Ancak geçtiğimiz gün yaşanan kuzey ışıkları ülkemizden de gözlemlenmiştir. Güneş fırtınası sebebiyle kuzey ışıklarını izlemek için vatandaş hangi şehirlerden gözlemlenebildiğini araştırmıştır. Özellikle de Ekim ve Mart ayları arasında etkisini gösteren Kuzey ışıkları dünya genelinde Danimarka, İsveç, İzlanda, Yeni Zelanda, Avustralya, Norveç gibi Kutup bölgesine yakın ülkelerden izlenmektedir.

ku

TÜRKİYE'DE KUZEY IŞIKLARI

Ancak geçtiğimiz gün kuzey ışıkları ülkemizden de görüldü. Açık ve bulutsuz gökyüzü ve karanlık saatler kuzey ışıkları için gözlem vakitleridir. Halen daha devam eden kuzey ışıkları ülkemizde de birçok ilde görülmüştür. Trabzon, Erzurum, Kars ve Rize'de kuzey ışıkları gözlemlenmiştir. Bu sene yaşanan güneş olayı sebebiyle Trabzon Çamlıhemşin'de kuzey ışıkları izlenirken, Erzurum Palandöken Dağı da yüksekliği sebebiyle ışıkları gözlemlemek için muhteşem bir manzara sunmuştur.