Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Kudüs Fatihi Selahaddin Eyyübi Gabriel'in kardeşi Gregor kimdir? Gregor'un tarihteki ölümü nasıl? Gregor'u oynayan Fırat Çelik kimdir?

Kudüs Fatihi Selahaddin Eyyübi dizisinde Haçlıların lideri Gregor karakterini canlandıran Fırat Çelik, aslen Tunceli’li bir oyuncu. Fırat Çelik, Fransa’da yaşamakta ve pek çok dizi ve filmde rol almıştır. Fırat Çelik’in hayatı, kariyeri ve ödülleri hakkında merak edilenler haberimizde.

Yayın Tarihi: 06.12.2023 17:31
Güncelleme Tarihi: 06.12.2023 17:31

Kudüs Fatihi Selahaddin Eyyübi Gabriel'in kardeşi Gregor kimdir? Gregor'un tarihteki ölümü nasıl? Gregor'u oynayan Fırat Çelik kimdir?

TRT 1’in yeni tarihi dizisi Kudüs Fatihi Selahaddin Eyyübi, yayınlandığı ilk günden beri her bölümüyle reytingleri alt üst etmeye devam ediyor.. Dizi, Müslümanların kahramanı olarak bilinen Selahaddin Eyyübi’nin hayatını ve Kudüs’ü Haçlılardan geri alışını konu alıyor. Dizide Selahaddin Eyyübi’yi Uğur Güneş, Süreyya’yı Dilin Döğer, Nureddin Zengi’yi Mehmet Ali Nuroğlu, Nusreddin’i Kaan Çakır, Emir Reyhani’yi Hakan Vanlı, Turanşah’ı Ali Ersan Duru canlandırıyor. Peki, dizide Haçlıların lideri olan Gregor karakterini oynayan Fırat Çelik kimdir? İşte Fırat Çelik’in biyografisi.

selahaddin

Kudüs Fatihi Selahaddin Eyyübi Gregor kimdir? Kim oynuyor?

TRT1’in AkliFilm yapımı dizisi'nin kadrosuna Fırat Çelik, Haçlıların Urfa Kontu’nun Gabriel'in küçük kardeşi Gregor karakterine hayat veriyor?

Fırat Çelik’in hayatı

Fırat Çelik, 25 Mart 1981 tarihinde Almanya’nın Stuttgart yakınlarında Ostfildern’de doğdu. Aslen Tunceli’lidir. İki ablası, bir kız kardeşi vardır. 2 yaşındayken Türkiye’ye dönüş yaparak Tunceli’de ikamet ettiler. 9 yaşına geldiğinde ise ailesi ile beraber Fransa’ya giderek Paris’te yaşamaya başladılar. Paris’in banliyosu Champigny-sur-Marne’da Louise Michel Ortaokulu’ndan sonra Langevin Wallon Lisesi’nde ekonomi ve idari bilimler okudu. 19 yaşına gelince; Fırat Çelik, inşaat işçiliğinden barmenliğe pek çok işin yanında mankenlik de yapmaya başladı. Ardından Sudden Theatre’ın atölyelerine katıldı. Bir yıl kadar bu atölyelerde eğitim gördü. Toyota Avensis’in global ölçekteki reklam filmlerinde oynamıştır. 

selahaddin

2006 yılında yönetmen Thierry Harcourt’un sahneye koyduğu, Anthony Burgess’in romanından uyarlanan Otomatik Portakal oyununda Fred rolünü üstlendi. 2009 yılında küçük bir rol aldığı ilk sinema filmi olan Welcome filmi; 2009 yılı İstanbul Film Festivali’nin de açılış filmi olarak seçildi. Bu vesileyle hayatında ilk defa İstanbul’a geldi. Bu sırada ona yapılan teklifleri kabul ederek 2009 yılında çekilen Kış Masalı adlı dizide Cemal Hünal, Birce Akalay, Duygu Yetiş ile birlikte başrol oynadı. 2010 yılında ise Fatmagül’ün Suçu Ne? isimli dizi sayesinde Türkiye’de tanınır oldu. Başrollerini Beren Saat ve Engin Akyürek’in oynadığı Fatmagül’ün Suçu Ne? dizisinde diğer rollerde ise Sumru Yavrucuk, Musa Uzunlar, Civan Canova, Fırat Çelik, Murat Daltaban, Buğra Gülsoy, Engin Öztürk, Esra Dermancıoğlu, Bülent Seyran oynamıştır. Fırat Çelik, 1969 yılında Necati Cumalı’nın yazdığı aynı adlı hikâyesinden uyarlanan, 2011 yılında yönetmenliğini Şerif Gören’in yaptığı Ay Büyürken Uyuyamam adlı sinema filminde Ayça Bingöl, Hazal Kaya, Selin Şekerci, ile birlikte oynadı. 2013 yılında 20 Dakika adlı dizide Tuba Büyüküstün, İlker Aksum ile birlikte başrolde oynadı. 2014 yılında Böcek Yapım ve Warner Bros., Almanya ortak yapımı olan ve yönetmenliğini Ömer Faruk Sorak’ın yaptığı 8 Saniye adlı sinema filminde başrol oynadı. Fırat Çelik, Fransa’da ikamet etmektedir.

Fırat Çelik’in dizileri ve filmleri

Fırat Çelik, kariyeri boyunca pek çok dizi ve filmde rol almıştır. İşte Fırat Çelik’in oynadığı bazı diziler ve filmler:

selahaddin

2021 - Kudüs Fatihi Selahaddin Eyyübi (Gregor) (TV Dizisi)

2015 - Poyraz Karayel (Avukat Mete) (TV Dizisi)

2014 - Gönül İşleri (Asrın) (TV Dizisi)

2014 - Firuze (Oğuz) (TV Dizisi)

2014 - 8 Saniye (Tayfun) (Sinema Filmi)

2013 - 20 Dakika (Ozan) (TV Dizisi)

2011 - Ay Büyürken Uyuyamam (Mert) (Sinema Filmi)

2010 - Fatmagül’ün Suçu Ne? (Mustafa) (TV Dizisi)

2010 - Ateşe Yürümek (Sinan) (TV Dizisi)

2009 - Kış Masalı (Masum) (TV Dizisi)

2009 - Hoş Geldiniz (Koban) (Sinema Filmi)

2009 - Welcome (Sinema Filmi)

Fırat Çelik’in ödülleri

Fırat Çelik, oyunculuk performansıyla pek çok ödüle layık görülmüştür. İşte Fırat Çelik’in aldığı bazı ödüller:

2012 - 39. Altın Kelebek Ödülleri - En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Fatmagül’ün Suçu Ne?)

2012 - 18. Magazin Gazetecileri Derneği Altın Objektif Ödülleri - En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Fatmagül’ün Suçu Ne?)

2012 - 2. Ayaklı Gazete TV Yıldızları Ödülleri - En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Fatmagül’ün Suçu Ne?)

2011 - 38. Altın Kelebek Ödülleri - En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Fatmagül’ün Suçu Ne?)

2011 - 17. Magazin Gazetecileri Derneği Altın Objektif Ödülleri - En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Fatmagül’ün Suçu Ne?)

2011 - 1. Ayaklı Gazete TV Yıldızları Ödülleri - En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Fatmagül’ün Suçu Ne?)