Bist 100
9.374,2 0%
DOLAR
31,11 0,2%
EURO
33,65 0,07%
ALTIN
2.021,91 -0,02%

Kokina Çiçeği Nedir? Nasıl Yapılır?

Kokina çiçeği, yeni yılın simgesi olan kırmızı ve yeşil renkli bir bitkidir. Güney Avrupa’dan gelen kokina, İstanbul Rumları tarafından şans ve mutluluk getirdiğine inanılır. Kokina yapmak için silcan adı verilen kırmızı meyveler yeşil dallara bağlanır. Kokina hakkında ilginç bir efsane de vardır.

Yayın Tarihi: 01.12.2023 15:32
Güncelleme Tarihi: 01.12.2023 15:32

Kokina Çiçeği Nedir? Nasıl Yapılır?

Kokina Çiçeği Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kokina çiçeği, güney Avrupa’dan gelen ve İran ile Akdeniz bölgesinde yetişen bir bitkidir. Türkiye’de ise İstanbul ormanlarında bulunur. Kokina ismi, Yunanca kırmızı anlamına gelen ‘kokino’ kelimesinden gelir. Kokina çiçeği, yılbaşı yaklaştığında, silcan adı verilen kırmızı meyvelerin bir araya getirilip yeşil yapraklı dallara bağlanmasıyla oluşturulur.

Kokina Çiçeği Nedir? Nasıl Yapılır?

Yeni Yılın Simgesi: Kokina Çiçeği

Kokina çiçeği, kırmızı ve yeşil renklerin harika uyumunu gösterir. İstanbul Rumları, bu bitkiyi yeni yıl süslemesi olarak kullanır. Kokinanın şans ve mutluluk getirdiğine inanılır.

Kokina Çiçeği Nasıl Yapılır?

Kokina çiçeği, yılbaşı çiçeği olarak da bilinir. Kokinaların kırmızı meyveleri, dikenli sarmaşık şeklindeki ağaçlardan elle toplanır. Bu meyvelere silcan denir. Silcanlar, top şeklinde birleştirilip, dikenli yeşil dalların ucuna kırmızı iplerle tutturulur.

Kokina Çiçeği Nedir? Nasıl Yapılır?

Kokina Efsanesi

Kokina, meyvesi ve dalları farklı bitkilerden oluşan bir bitkidir. Kokinaların şans ve mutluluk getirdiğine inanılır. Bir efsaneye göre, yeni yılda aldığınız kokinalar, bir sonraki yılbaşına kadar rengini kaybetmeden evinizde kalırsa, bu yeni bir ev alacağınızın işaretidir.