Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Kışlıkları hazırlayın hafta sonu kar geliyor: İstanbul dahil 7 il için sarı ve turuncu kodlu uyarı

Meteorolojiden alınan bilgiye göre Soğuk hava tüm ülkeyi etkisi altına almaya hazırlanıyor. İstanbul’da dün 17 derece olan sıcaklık bugün 12, yarın ise 8 dereceye kadar düşecek. Hafta sonu kar yağışının yurdun kuzeybatısından giriş yapması bekleniyor. Bugün için MGM tarafından 7 ile sarı ve turuncu kodlu uyarı verildi. İşte bölge bölge hava durumu…

Yayın Tarihi: 15.12.2023 09:57
Güncelleme Tarihi: 15.12.2023 09:57

Kışlıkları hazırlayın hafta sonu kar geliyor: İstanbul dahil 7 il için sarı ve turuncu kodlu uyarı

Havaların ısınmasıyla birlikte baharı müjdeleyen güneşli günler geride kaldı. Bugünden itibaren sıcaklık düşüşleri başladı ve hafta sonuna kadar devam edecek. Soğuk ve yağışlı hava geri döndü. Kar yağışının yurdun kuzey batısından ülkeye giriş yapması bekleniyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün raporuna göre, sıcaklıklar kuzeybatı kesimlerden başlayarak azalacak ve batı kesimlerde mevsim normalleri altında, diğer yerlerde ise mevsim normallerinde seyredecek.

MGM’nin tahminlerinde, hızlı sıcaklık düşüşü İstanbul’da da bekleniyor. Dün İstanbul’da 17 derece olan sıcaklık bugün 12 dereceye, yarın ise 8 dereceye kadar düşecek. Hafta sonu ise kar yağışı görülecek. İstanbullular, karla mücadele ekiplerinin hazır olduğu haberini aldı.

MARMARA İÇİN SARI VE TURUNCU KODLU UYARI

MGM tarafından Marmara’nın geneli için sarı ve turuncu kodlu kuvvetli yağış uyarısı yapıldı.

Balıkesir, Çanakkale ve Kırklareli için turuncu, Bursa, Edirne, İstanbul, Kırklareli ve Tekirdağ için sarı kodlu uyarı yapıldı. Yağışların, genellikle yağmur ve sağanak, yer yer gök gürültülü sağanak, gece saatlerinden sonra Edirne ve Kırklareli çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor.

sağanak

Yağışların, Marmara’nın batısı, İstanbul, Bursa, Yalova ve Kocaeli çevreleri ile Kuzey Ege kıyılarında yer yer kuvvetli olacağı tahmin ediliyor.

Sabah ve gece saatlerinde Marmara’nın doğusu ile iç ve doğu kesimlerde yer yer pus ve sis bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI DÜŞÜYOR

Hava sıcaklığı, kuzeybatı kesimlerde kuvvetli kuzeyli rüzgarla birlikte hissedilir derecede (4 ila 12 derece) azalacak, doğu kesimlerde 2 ila 4 derece artacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak. Rüzgar, genellikle güneyli, kuzeybatı kesimlerde kuzeyli yönlerden hafif arasıra orta kuvvette, Marmara’nın batısı ve Ege kıyılarında kuvvetli ve zaman zaman kısa süreli fırtına (40 ila 70 km/saat) şeklinde esecek.

KUVVETLİ YAĞIŞ VE RÜZGAR UYARISI

Yağışların, Marmara’nın batısı, İstanbul, Bursa, Yalova ve Kocaeli çevreleri ile Kuzey Ege kıyılarında yer yer kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı ulaşımda aksamalar, su baskını, yıldırım, çatı uçması, ağaç ve direk devrilmesi gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Rüzgarın Marmara’nın batısı ve Ege kıyılarında kuvvetli ve zaman zaman kısa süreli fırtına şeklinde etkili olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.