Kış gelmeden E-devlet'ten her haneye yardım yağacak! PTT'ye faturasını kapıp acil giden kazanacak

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sunulan desteklerin ardı arkası kesilmiyor. Faturasını alıp PTT'ye koşan vatandaş, aylık düzenli olarak elektrik faturası desteği alıyor.

Kış gelmeden E-devlet'ten her haneye yardım yağacak! PTT'ye faturasını kapıp acil giden kazanacak

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sunulan desteklerin ardı arkası kesilmiyor. Faturasını alıp PTT'ye koşan vatandaş, aylık düzenli olarak elektrik faturası desteği alıyor. Devlet dar gelirli hanelere özellikle de soğuk kış mevsimine giriş yaptığımız şu günlerde verdiği yardımlar ile destekliyor. Bir çok destek sunan hükümet, sosyal yardım faydalanıcılarının hesabına otomatik olarak elektrik tüketim desteği tanımlıyor. Bu desteğin aylık ödemesi ise 130 TL ve 260 TL arasında değişkenlik gösteriyor. Öte yandan devlet, doğalgaz desteği kapsamında da Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın onay verdiği hanelere destek ödemesi sunuyor. Yaşanılan ile göre değişkenlik gösteren doğalgaz desteği, ısıl haritaya göre şekilleniyor ve böylece daha soğuk şehirlerde yaşayanalar daha fazla destek ödemesi alıyor. Ödemeler 900 TL ile 2500 TL arasında değişiyor.

Devletin fatura yardımlarının ardı arkası kesilmiyor. Öte yandan kış boyunca belirlenen miktarda metreküp doğalgaz ödemesi bedava yapılacak iken, önümüzdeki ay faturasına da bu indirim uygulanacak. Yapılan hesaplamada her bireyin koşul şart taşımadan doğalgaz faturası 153 TL düşeceği biliniyor.

TL

DEVLET FATURA DESTEĞİ ÖDÜYOR

Devlet tarafından başlatılan fatura yardımı programları çok dikkat çekiyor. Gelir seviyesi düşük olan hanelerin enerji kullanımlarını bir kısmı devlet tarafından karşılanıyor. Düzenlenen program kapsamı ise vatandaşı zorlu kış aylarında yüksek fatura derdinden kurtarıyor.

Devletin sunduğu programlardan faydalanmak için e-devlet üzerinden başvuru yapmak gerekiyor. Yapılan başvuru sonrasında Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından onay alan haneler desteklerden faydalanmaya başlayabiliyor. Elektrik tüketim desteği adı altında Bakanlığın resmi internet sayfasında ödemeler ile alakalı açıklama yapılmış bulunuyor. Aylık olarak yapılan destek ödemelerinin miktarları şu şekilde belirtiliyor

Ödemeler aylık yapılmakta olup ETD programı kapsamında;

1-2 kişilik muhtaç hanelere aylık (75 kilovatsaat) 130,09 TL,

3 kişilik muhtaç hanelere aylık (100 kilovatsaat) 173,46 TL,

4 kişilik muhtaç hanelere aylık (125 kilovatsaat) 216,82 TL,

5 ve daha fazla kişilik muhtaç hanelere aylık (150 kilovatsaat) 260,19 TL

kadar aylık destek verilmektedir.