Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Kafes-20 Operasyonu'nda kırmızı bültenle aranan iki kişi yakalandı

Emniyet güçlerinin suçlulara yönelik operasyonları devam ediyor. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Belçika ve Vietnam’da ağır suçlardan aranan iki yabancı uyruklu şüphelinin İstanbul’da düzenlenen operasyonlarla yakalandığını duyurdu.

Yayın Tarihi: 15.12.2023 09:37
Güncelleme Tarihi: 15.12.2023 09:37

Kafes-20 Operasyonu'nda kırmızı bültenle aranan iki kişi yakalandı

İstanbul Emniyet Müdürlüğü, uluslararası suç örgütlerine ve zehir tacirlerine göz açtırmıyor. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın duyurduğu üzere, İnterpol tarafından hakkında kırmızı bülten bulunan biri suç örgütü elebaşı 2 yabancı uyruklunun İstanbul’da yakalandığı öğrenildi. İki şüpheli, Belçika ve Vietnam’da ağır suçlardan aranıyordu. İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün düzenlediği Kafes-20 operasyonlarıyla ele geçirilen şüphelilerin sahte kimlik kullandıkları da ortaya çıktı.

İNTERPOL’ÜN KIRMIZI LİSTESİNDEKİ İSİMLER

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, İnterpol’ün kırmızı listesinde yer alan iki yabancı uyruklu şüphelinin İstanbul’da yakalandığını açıkladı. Yerlikaya, şunları söyledi:

“İnterpol kırmızı bültenle aranan ve Belçika’da ülke genelinde uyuşturucu dağıtımı organize eden örgüt elebaşı İngiliz uyruklu Mohammed Zakir Miah İstanbul Büyükçekmece’de, İnterpol kırmızı bültenle Vietnam’da ağır yaralama suçuyla aranan Çin uyruklu Chen Xuefeng İstanbul Bağcılar’da, düzenlenen Kafes-20 operasyonlarıyla yakalandılar.”

Yerlikaya, hangi büyüklükte olursa olsun, hangi bültenle aranırsa aransın, halkın huzurunu kaçıran ulusal ve uluslararası organize suç örgütlerine, zehir tacirlerine ve çetelere nefes aldırmayacaklarını vurguladı.

KAFES-20 OPERASYONLARI

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Narkotik Suçlarla Mücadele, İstihbarat, Göçmen Kaçakçılığı ve Hudut Kapıları şube müdürlükleri, İnterpol’ün kırmızı bültenle aradığı iki şüpheliyi yakalamak için ortak çalışma yürüttü. Bu kapsamda, Kafes-20 adı verilen operasyonlar düzenlendi.

Operasyonlarda, Belçika’da uyuşturucu ticareti yapan bir suç örgütünün lideri olduğu iddia edilen İngiliz uyruklu Mohammed Zakir Miah, Büyükçekmece’de bir otelde kaldığı sırada gözaltına alındı. Miah’ın üzerinden sahte kimlik, pasaport ve sürücü belgesi çıktı.

Bağcılar’da ise Vietnam’da ağır yaralama suçundan aranan Çin uyruklu Chen Xuefeng, bir iş yerinde yakalandı. Xuefeng’in de sahte kimlik kullandığı belirlendi.

İki şüpheli, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Chen Xuefeng’in Vietnam’a iade işlemlerinin tamamlandığı öğrenildi.