İşvereni iflasın eşiğine getirecek asgari ücret zammı 2024 ne kadar olacak! Hesaplar tamam tüm sistem baştan çizilecek

Asgari ücret zammını sadece milyonlarca asgari ücretli çalışan beklemiyor. Asgari ücret zammı kapsamında onlarca ödeme de zamlanacak.

İşvereni iflasın eşiğine getirecek asgari ücret zammı 2024 ne kadar olacak! Hesaplar tamam tüm sistem baştan çizilecek

Asgari ücret zammını sadece milyonlarca asgari ücretli çalışan beklemiyor. Asgari ücret zammı kapsamında onlarca ödeme de zamlanacak. Bunlar kimi sosyal yardımlar olarak bilinirken, kimileri de prim ödemeleri olarak vatandaşın karşısına çıkacak. Ocak 2024 zamlarla geçecek bir ay olacak. Her sene tüm zam oranları konusunda çeşitli spekülasyonların yapıldığı Ocak ayına 1.5 ay kadar bir süre kaldı. Gerek asgari ücretli gerek emekli gerek çalışan gerek sosyal yardım faydalanıcıları gerekse de prim ödeyecekler vs. Ocak 2024 şaibesini merakla takip ediyor. Şu sıralar adeta her kulaktan bir ses çıkarken, en net bilgiler ve orantılı zam oranları sizlerle... 

Sadece asgari ücretli değil asgari ücret zammı üzerinden zam alan çalışanlar da Ocak 2024'ü merakla bekliyor. İşsizlik maaşı, GSS primi, kimi destekler, kıdem tazminatı gibi aylıklarda ocak 2024'te zamlı hali ortaya çıkacak Peki hangi ödeme ne kadar olacak? Uzmanların kalem kalem kalem ödeme hesapları sizlerle

ASGARİ ÜCRET ZAMMI OCAK 2024 NE KADAR OLACAK

Hükümet tarafından yapılan açıklamalar kapsamında uzmanlar asgari ücret zammı ile alakalı hesaplamalarına başlamış bulunuyor. Asgari ücret zammının %30 ile %50 arasında değişkenlik göstereceği öngörülürken yapılan hesaplamalarda %30 zam alması durumunda yeni asgari ücret 14822 lira olacak iken %50 zam yapılması durumunda ise 17.000 TL'nin Üzerine çıkması bekleniyor. Asgari ücret zammından birçok destek ödemesi nasibini alıyor. Birçok sosyal hak ve ödemenin de değişeceği asgari ücret zammı sonrası yapılan hesaplamalar şu şekilde belirleniyor.

İşsizlik maaşı sigortalı bireyin son 120 gün içindeki brüt kazancı üzerinden hesaplanan ödeme olarak bilinmektedir. En az 600 gün primi ödenmiş çalışan işsiz kalması durumunda devlet tarafından işsizlik maaşı almaktadır. Ocak 2024'te İşsizlik maaşının da yükseleceği öngörülüyor. Asgari ücretin %40'ı ya da en yüksek tutar olarak brüt asgari ücretin %80'i kadar ödenen işsizlik maaşı asgari ücrete %30 zam yapılması ile birlikte 6.922 liraya yükselmesi beklenirken %55 zam yapılması durumunda 8.253 TL olarak ödenecektir.

Kıdem tazminatı da işveren tarafından işten çıkarılan bireye yapılan toplu ödeme olarak bilinmektedir. En az 1 yıl aynı iş yerinde çalışan bireye kıdem tazminatı ödemesi yapılmaktadır. Her yıl brüt maaşın 30 günlük tutarı kadar ödenen Kıdem tazminatı yeni asgari ücret ile birlikte artış gösterecektir.

GSS primi de asgari ücret zammından nasibini alacak. Asgari ücretin %3'ü üzerinden ödenen GSS primleri %30 zam yapılması durumunda 400 lira olarak ödenecekken yüzde 50 zam yapılması ile 600 liranın üzerinde aylık ödeme yapılacaktır.

Öte yandan BAĞ-KUR primleri de asgari ücret zammı oranında yükselecektir. Yüzde 30 oranında asgari ücrete zam yapılırsa BAĞ-KUR primi ödemesi 6010 liraya çıkacak. %50 zam yapılması durumunda ise 7.000 TL civarında ödenecektir.

Sosyal yardımlarda asgari ücret zammından etkilenecek Yaşlılık aylığı olarak ödenen65 yaş maaşı %30 zam alırsa 4.139 liraya %50 zam alırsa 4.935 lira civarına yükselecektir.

Engelli aylıkları da 2024 Ocak ayında yükselen ödemeler arasında yerini alacaktır. Doğum askerlik borçları primleri de yükselen ödemeler arasında yer alırken asgari ücrete %30 zam gelmesi durumunda günlük 185 lira %50 civarında zam gelmesi halinde ise 200 lira ödeme sağlanacaktır