İstanbul’da alarm! Saat 6’da başladı, 48 saat boyunca durmayacak

İstanbul’da dün akşamdan beri etkili olan sağanak ve fırtına, hayatı olumsuz yönde etkiledi. Hava ve deniz ulaşımında aksamalar yaşanırken, bazı seferler iptal edildi. Meteoroloji, fırtınanın bugün ve yarın da devam edeceğini, hızının 110 km’ye kadar çıkabileceğini bildirdi. Vatandaşlar, ani su baskını, sel ve çatı uçması gibi tehlikelere karşı uyarıldı.

İstanbul’da alarm! Saat 6’da başladı, 48 saat boyunca durmayacak

İstanbul’da dün akşam saatlerinde başlayan sağanak ve fırtına, sabah saat 06.00’dan itibaren şiddetini artırdı. Rüzgarın hızı zaman zaman 75-80 km’yi bulurken, yağış da öğle saatlerinden sonra etkisini gösterdi. 

Gök gürültülü sağanak, şehrin birçok noktasında su baskınlarına ve trafik kazalarına neden oldu. Bazı bölgelerde elektrik kesintileri ve ağaç devrilmesi de yaşandı.

SEFERLER İPTAL EDİLDİ

Fırtınanın etkisiyle hava ve deniz ulaşımında da aksamalar meydana geldi. Türk Hava Yolları (THY), yurt içi ve yurt dışında karşılıklı olarak 40 seferini iptal etti.

Bursa Deniz Otobüsleri (BUDO), Bursa-İstanbul seferlerini yapamadı. Gestaş Deniz Ulaşım A.Ş. de, Kuzey Ege Denizi’ndeki olumsuz hava şartları nedeniyle Bozcaada hattında planlanan bazı tarifeli feribot seferlerinin iptal edildiğini duyurdu.

48 SAAT DAHA SÜRECEK

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM), AKOM ve AFAD’ın dün peş peşe yaptığı uyarıların ardından, fırtınanın bugün ve yarın da devam edeceğini açıkladı. 

ırtınanın hızının yarın 100-110 km’yi bulabileceği, yağışın da aralıklarla etkili olacağı belirtildi. Marmara Bölgesi’nde 58 il için “sarı ve turuncu” alarm verilirken, İstanbul’da da ani su baskını, sel ve çatı uçması gibi doğal afetlere karşı vatandaşların dikkatli olması istendi.

TAKSİM’DE ŞEMSİYE SAVAŞI

Fırtına nedeniyle Taksim İstiklal Caddesi’nde de ilginç görüntüler ortaya çıktı. Yağışa yakalanan vatandaşlar, şemsiye ve montlarıyla korunmaya çalıştı. 

Bazı şemsiyeler rüzgarın etkisiyle ters dönerken, bazı vatandaşlar da koşarak kaçtı. Caddede yürümekte zorlanan vatandaşlar, fırtınanın bir an önce dinmesini umut etti.