Bist 100
9.679,8 1%
DOLAR
32,43 0,21%
EURO
34,54 0,28%
ALTIN
2.436,93 0,43%

İsrail’den Gazze’ye bomba yağmuru! Refah’ta Ebu Anza ailesi hedef alındı, çok sayıda ölü ve yaralı var

İsrail, Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarını aralıksız sürdürüyor. Refah kentinde Ebu Anza ailesinin evine bomba yağdıran işgal güçleri, aralarında çocukların da bulunduğu çok sayıda sivili öldürdü veya yaraladı. İşte detaylar...

Yayın Tarihi: 03.03.2024 11:41
Güncelleme Tarihi: 03.03.2024 21:05

İsrail’den Gazze’ye bomba yağmuru! Refah’ta Ebu Anza ailesi hedef alındı, çok sayıda ölü ve yaralı var

İsrail, Gazze Şeridi’ni topyekün abluka altına alarak insanlık dışı bir saldırı başlattı. İşgal güçleri, 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne binlerce bomba attı, yüzlerce evi yıktı, on binlerce insanı yerinden etti. İsrail’in hedefi ise yine masum siviller oldu. Refah kentinde Ebu Anza ailesinin evine yapılan bombalı saldırıda, aralarında çocukların da bulunduğu çok sayıda Filistinli hayatını kaybetti veya yaralandı.

israil aileyi yok etti

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’nin güneyindeki Refah şehrinin doğusundaki Al-Salam mahallesini bombaladı. İsrail savaş uçaklarının, bölgede bulunan Ebu Anza ailesine ait bir evi bombalaması sonucu aralarında çocukların da yer aldığı ölü ve yaralıların bulunduğu belirtildi.

Hava saldırısıyla hedef alınan Ebu Anza ailesine ait evin tamamen yıkıldığı, çevredeki Filistinlilerin evlerinde de ciddi hasar oluştuğu kaydedildi. Saldırı sonucu ölen ve yaralananların sayısına ilişkin henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

İsrail güçleri, Refah kentini sık sık hava saldırılarıyla hedef alıyor. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, 9 Şubat’ta İsrail ordusu ve güvenlik teşkilatına “Refah’a saldırı planı hazırlanması” talimatını vermişti.

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları, 7 Ekim’de Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları’nın “Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlere yönelik sürekli ihlallere karşılık verme” gerekçesiyle İsrail’e kapsamlı saldırı düzenlemesiyle başlamıştı.

İsrail, 7 Ekim’deki saldırılarda 1200 İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin de yaralandığını açıkladı. İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ne saldırılarının başladığı 7 Ekim’den bu yana 245’i karadan işgal sürecinde olmak üzere 585 askerinin öldürüldüğünü duyurdu.

İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda en az 13 bin 230’u çocuk, 8 bin 860’ı kadın olmak üzere 30 bin 320 Filistinli öldürüldü, 71 bin 533 kişi yaralandı. Enkaz altında halen binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı da tahrip ediliyor.

GAZZE' YE BOMBALI SALDIRI

Çatışmalara 24 Kasım 2023’te 4 günlüğüne verilen ve daha sonra 3 gün daha uzatılan "insani ara"da 81 İsrailli ve 240 Filistinli esir karşılıklı serbest bırakıldı. Öte yandan İsrail, binlerce Filistinliyi alıkoyup hapsetmeyi sürdürdü.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te de 7 Ekim 2023’ten bu yana İsrail güçleri ile yasa dışı Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 419 Filistinli hayatını kaybetti.

Gazze Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, İsrail’in saldırılarında 30 bin 228 Filistinli öldürüldü, 71 bin 377 kişi yaralandı.