Bist 100
10.643,58 3%
DOLAR
32,21 -0,22%
EURO
35,12 -0,22%
ALTIN
2.492,01 1,55%

II. Dünya Savaşı’nın unutulmuş hikayesini anlatan 'Adı Mercan' raflarda!

Shahzadeh N. İgual'ın yeni romanı "Adı Mercan," Mona Kitap'tan yayımlandı. "Adı Mercan," II. Dünya Savaşı döneminde vatanlarını terk etmek zorunda kalan bir grup Polonyalının yaşamını konu alıyor.

Yayın Tarihi: 08.11.2023 16:19
Güncelleme Tarihi: 08.11.2023 16:19

II. Dünya Savaşı’nın unutulmuş hikayesini anlatan 'Adı Mercan' raflarda!

Shahzadeh N. İgual'ın son kitabı "Adı Mercan," Mona Kitap tarafından yayımlandı. "Adı Mercan," II. Dünya Savaşı döneminde vatanlarını terk etmek zorunda kalan Polonyalı bir grup insanın yaşamını anlatıyor.

II. Dünya Savaşı sırasında Sovyet askerlerinin Polonya'yı işgal etmeye başlamasının ardından binlerce insan zorla Sibirya'ya gönderildi. Birçoğu yolda, açlık veya hastalık nedeniyle hayatını kaybetti. Kamplarda kalan yaklaşık 200 bin Polonyalı ise gemilere bindirilerek İsfahan ve Tahran gibi İran şehirlerine göç etmek zorunda kaldı. Artık ölümü kokusundan tanıyan bu insanlar, kendilerine kucak açan yeni bir ülkeye gelmişti.

O dönemde İran halkı da kıtlık ve salgın hastalıklarla mücadele ediyordu, ancak misafirlerini sıcak bir şekilde karşıladılar. Safran kokulu şehirlerde, insanlık, dayanışma ve sevgi gören mülteciler, hayatlarına yeni bir umut ışığı getirmişti. Farsça'yı ve halı dokumayı öğrenip İranlılarla sıkı dostluklar kurarak hatta evlilikler yaparak entegre oldular. Shahzadeh N. İgual'ın yeni romanı "Adı Mercan," vatanlarını terk etmek zorunda kalan bu Polonyalıların gerçek yaşam hikayelerinden esinlenerek, savaşın yarattığı dramı etkileyici bir şekilde anlatıyor.

Romanın kahramanları Rahel, Helena ve Sara'nın yaşadıkları, aslında tüm sığınmacıların ortak mücadelesini temsil ediyor. Evlerinden sürülen, esir tutulan, ölüme terk edilen, öldürülen ve sürgüne gönderilen insanların hikayeleri...