Hatay’da 370 kişinin ölümüne sebep olan kaçak müteahhit Ankara’da yakalandı

Hatay’da meydana gelen depremlerde yıkılan ve 370 kişinin hayatını kaybettiği bir sitede kaçak inşaat yaptığı ortaya çıkan müteahhit Mehmet Özat, Ankara’da bir AVM’de depremzedeler tarafından fark edilerek polise teslim edildi.

Hatay’da 370 kişinin ölümüne sebep olan kaçak müteahhit Ankara’da yakalandı

Kahramanmaraş merkezli depremler, Hatay’ın Antakya ilçesinde büyük yıkıma neden oldu. Cebrail Mahallesi’nde bulunan bir sitede 370 kişi enkaz altında kalarak can verdi. Siteyi yapan müteahhit Mehmet Özat’ın ise kaçak inşaat yaptığı ve ruhsat almadığı belirlendi.

Özat hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Ancak Özat, izini kaybettirerek kaçmayı başardı.

Özat’ın peşini bırakmayan depremzedeler ise Ankara’da bir AVM’de Özat’ı gördüklerini fark etti.

Depremde yakınlarını kaybeden iki kadın, Özat’ı takip ederek polise haber verdi. Polis ekipleri, Özat’ı AVM’de gözaltına aldı.

Özat, emniyetteki işlemlerinin ardından Ankara Adliyesi’ne sevk edildi.

370 KİŞİNİN ÖLÜMÜNE SEBEP OLAN SİTE BOŞ ARAZİYE DÖNDÜ

Özat’ın yaptığı ve depremde yıkılan site ise boş bir araziye dönüştü. Site alanında Cebrail Mahalle muhtarlığı yerleştirildi.

Muhtar Gülay Avcıoğlu, depremde birçok yakınını kaybettiğini ve her gün acı çektiğini söyledi.

Avcıoğlu, Özat’ın yakalanmasından memnun olduğunu ancak adaletin yerini bulmasını istediğini belirtti.

Avcıoğlu, "Burada depremin ilk anından itibaren bir çok insan hayatını kaybetti. Onlara rabbimden rahmet diliyorum. Yakınlarına baş sağlığı diliyorum. Bu gün itibariyle müteahhittin yakalandığı söyleniyor. Adaletin yerini bulsun istiyoruz. Çok acılar çektik. Bende bir çok yakınımı kaybettim. Her gün buradan ağlayarak gidiyorum. Rabbimden sabır diliyoruz. Tek dileğim adalet yerini bulsun. Suçlular cezasını çeksin” dedi.

HATAY DEPREM

MEHMET ÖZAT KİMDİR?

Mehmet Özat, Hatay’da faaliyet gösteren bir müteahhittir. 6 Şubat 2023’te Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremlerde, Antakya ilçesi Cebrail Mahallesi’ndeki Emlak Bank Konutları’nın 1’inci kısım müteahhidi olarak tanınmıştır. Bu konutlarda 96 daireden oluşan 6 blok yıkılmış ve yaklaşık 370 kişi hayatını kaybetmiştir. Mehmet Özat hakkında gözaltı kararı verilmiş ancak izini kaybettirmiştir. 10 Kasım 2023’te Ankara’da bir alışveriş merkezinde depremzede yakınları tarafından fark edilip polise teslim edilmiştir.