Twitter Fleets Nedir? Nasıl Kullanılır

Twitter Fleets Nedir? Nasıl Kullanılır

Sosyal medya platformları, denenmiş ve kullanıcılar tarafından benimsenmiş özellikleri geliştirerek, kendi platformlarına uygun bir biçimde bünyelerine eklemektedir. Birçok platformun bu sebeple giderek birbirine benzer bir hal aldığı gözlemlenebilmektedir.
Mevcut durumda birçok sosyal medya platformunun benzer özellikleri kullandığı görülmektedir. Bakıldığında her birinin temel alanı farklı gibi görünse de kullanılan ortak özelliklerle birbirlerine giderek benzemeye başlamaktadırlar. Bu durumun en belirgin örneği genel anlamda hikâye olarak bilinen özelliğin hemen hemen her platformda bulunmasıdır. Twitter da bu özelliği çok yakın bir zamanda Twitter Fleets ismiyle bünyesine katmıştır. Diğer platformlardan farklı bir isimle ortaya çıkmış olması da merak konusu olmuştur. Birçok kullanıcı Twitter Fleets nasıl kullanılır konusu hakkında bilgi edinme ihtiyacı hissetmiştir.

Twitter Fleets Nedir?

İlk olarak Snapchat adlı sosyal medya uygulaması tarafından ortaya çıkartılan, daha sonra birçok platform tarafından da kullanılmaya başlanan önemli bir özelliktir. Bu özelliğin temel mantığı paylaşılan içeriği 24 saatlik süre sonrasında paylaşımdan geri çekmesidir. Birçok platformda hikâye ismiyle sunulan Twitter Fleets, kullanıcıların anlık olarak paylaşımlarını ön plana çıkarmaktadır. Belirli bir süre sonra silineceği bilinen paylaşımlar, kullanıcıların daha özgüvenli bir biçimde anlık durumlarını, düşüncelerini ve hislerini paylaşabilmelerine olanak sağlamaktadır. Her platform tarafından farklı süre sınırlandırmaları olan hikâyeler özelliği, Twitter tarafından maksimum 25 saniye ile sınırlandırılmıştır.
Twitter Fleets özelliği yalnızca mobil uygulama üzerinden kullanılabilmektedir. Özellik henüz çok yeni olduğundan dolayı web sitesi üzerinden gerçekleştirilen kullanımlar için aktif edilmemiştir.

Twitter Fleets Nasıl Kullanılır?

Twitter Fleets özelliği yakın zamanda hizmete sunulduğu için bazı Twitter kullanıcılarının bu özellikten haberi bulunmamaktadır. Bu özellik, kullanılan mobil uygulama güncellendikten sonra ortaya çıkacağı için güncel sürüme sahip olmayan kullanıcılar kullanamamaktadır. Özelliği keşfetmek isteyen kullanıcıların önce uygulamayı güncellemesi, ardından ise aşağıdaki adımları takip etmesi gerekecektir.

 • Mevcut Twitter uygulamanızı uygulama mağazası üzerinden güncelleyiniz.
 • Ardından uygulamayı başlatınız. Uygulamanın üst kısmında Twitter Fleets paylaşımları göreceksiniz. Takip ettiğiniz kullanıcıların Fleets paylaşımlarını inceleyebilirsiniz.
 • Kendiniz Fleets oluşturmak için ise sol üst kısımdaki bulunan “Ekle” butonuna tıklayabilirsiniz.
 • Paylaşmak istediğiniz gönderiyi galeriden seçtikten sonra, birkaç ufak düzenleme işlemi yapabilirsiniz.
 • Ardından sağ üst kısımdaki Fleet butonuna tıklayarak paylaşımınızı yapabilirsiniz.

Ekle butonuna tıkladıktan sonra alt kısımda yer alan kategoriler içerisinden “Metin” seçeneğine tıklayarak, anlık bir düşüncenizi takipçilerinizle paylaşabilirsiniz. Aynı zamanda “Yakala” seçeneğini kullanarak kameranızdan anlık olarak fotoğraf çekerek paylaşabilirsiniz.

Gönderileri Fleets ile Paylaşma Nasıl Yapılır?

Sosyal medya kullanıcılarının bazıları beğendiği gönderileri tüm arkadaşları tarafından görüntülenebilmesi istemektedir. Bu istek, Fleets özelliği ile birlikte gerçekleşebilmektedir. Fleets özelliğinin diğer platformlar üzerindeki gibi kimler tarafından görüntülenebileceğini belirlemek mümkün değildir. Bu sebeple yapılan tüm Fleets paylaşımları sizi takip eden kullanıcılar tarafından görüntülenebilmektedir. Bu durum dikkate alınarak paylaşımlar yapılmalıdır.
Gönderileri Fleets ile paylaşmak için şunlar yapılmalıdır.

 • Gönderinin altında yer alan “Paylaş” butonuna tıklayınız.
 • “Bir Fleet içinde paylaş” butonuna tıklayınız.
 • Ardından gönderi üzerinde birkaç ufak düzenleme işlemi yapabilirsiniz.
 • İşlem tamamlandıktan sonra sağ üst kısımdaki Fleet butonuna tıklayarak paylaşımınızı yapabilirsiniz.

Belirtilen adımlar uygulanarak Fleets özelliği kullanılabilmektedir. Yapılan Fleets paylaşımından memnun kalmayan kullanıcılar paylaşımlarına tıkladıktan sonra “Fleet Sil” butonu yardımıyla paylaşımı silebilmektedir.

Fleets Paylaşımları Nasıl Sessize Alınır?

Twitter’a yeni eklenen Fleets özelliğinden ilk aşamada memnun kalmayan kullanıcılar olabilecektir. Sürekli olarak ana ekranın üst kısmında görüntülenen Fleets paylaşımlarını kısıtlamak mümkündür. En azından takip edilen kullanıcılar içerisinde Fleets paylaşımlarını görüntülemek istemediğiniz hesaplar bulunuyorsa bunu gizlemek mümkündür. Bu işlem için şunları yapmalısınız:

 • Kullanıcının yapmış olduğu Fleets paylaşımının üzerine basılı tutunuz.
 • Daha sonra açılan “… adlı kişiyi sessize al” butonuna tıklayınız.
 • Ardından açılan ek yönergede ise “Fleets’i sessize al” butonuna tıklayınız.
Bunlarda ilginizi çekebilir ;


Bunlarda ilginizi çekebilirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*