Google Pixel 4a 5G İncelemesi

Google Pixel 4a 5G İncelemesi

Bir telefonu değerlendirmek için adım attığınızda, hangi telefonlara karşı değerlendirme içerisinde olduğunuzu da göz önünde bulundurmanız gerekir. Ancak Pixel 4a 5G incelememiz için, Google’ın 499 $ biçtiği 5G telefonunun, her zaman kolay karşılaştırmalarda yer almayacağını deneyimlemiş olduk.

Google Pixel 4a 5G Tasarımı

Pixel 4a 5G, görünüm açısından oldukça güzel bir telefon. Telefonunuza şık bir dokunuş katmak için süslü bir cam veya metal çerçeveye sahip kılıflar alamayabilirsiniz. Ancak Pixel 4a 5G yine de tutması ve kullanması rahat bir telefon. 6,2 inç ekranla bile, sadece 168 gram ağırlıkla oldukça hafif olması sayesinde, Pixel 4a 5G‘nin bir fark yaratacağı düşünülüyor.
Pixel 4a 5G‘nin kenarları, güç düğmesi (telefonun Just Black versiyonunda zıt bir beyaz renkte) ve sağ taraftaki ses yükselticisi ile oldukça sade bir görünüm sunuyor. Üst kısımda bir kulaklık girişi yer alıyor ve bu özellik, kablolu kulaklık kullanmayı tercih eden kişiler için oldukça iyi bir özellik olarak karşımıza çıkıyor.
Telefonun arkasında, arka kamera dizisinin kenarında bir parmak izi sensörü bulunuyor. Sensörün yerini bulmakta güçlük çekebilirsiniz. Çünkü standart kullanım alışkanlıklarına göre biraz yukarda kalıyor.

Google Pixel 4a 5G Ekran Özellikleri

Pixel 4a ve Pixel 5 gibi, Pixel 4a 5G de FHD çözünürlüklü bir AMOLED ekran ile birlikte sol üst köşede yer alan ön kamera için delikli bir çentik kullanıyor. 6.2 inç genişliğiyle Pixel 4a 5G, 5.8 inç Pixel 4a ve 6 inç Pixel 5’i geride bırakarak 2020 Pixel serisinin en büyüğü olma özelliğini elinde bulunduruyor.
Pixel 4a 5G‘nin ekranı yeterince renkli, ancak LG Velvet sRGB renk spektrumunun daha fazlasını %140,6 ile yakalıyor. Renkler, 0.3’lük Delta-E derecesine sahip oldukları için her iki telefonda da aynı derecede yer alıyor.
Geçen yılki Pixel 3a serisiyle ilgili en büyük şikayetlerimden biri Google’ın düşük bütçeli telefonunda kullandığı loş ekran oldu. Uyarlanabilir Parlaklık açıkken, maksimum 638 nit parlaklığa ulaşabilen Pixel 4a 5G ile bu sorun giderildi. Bu özellik, Pixel 4a’nın 681 nit derecesi kadar iyi olmasa da iPhone SE’nin 625 nitiyle de uyumluluk gösteriyor. Ayrıca Pixel 4a 5G bu konuda, LG Velvet (567 nit), Motorola Edge (558 nit) ve Galaxy A71 5G (481 nit) gibi orta seviye 5G telefonların da önüne geçiyor.

Google Pixel 4a 5G Kamera Özellikleri

Pixel 4a sahipleri tek bir arka kamera ile idare ederken, Pixel 4a 5G, Pixel 5 ile aynı sensör setine sahip oluyor. 16 MP ultra geniş açı ve 12 MP ana lense sahip olan Pixel 4a 5G, fotoğraf açısından oldukça etkileyici bir özellik olarak karışımıza çıkıyor.
Pixel 4a 5G’nin, Google’ın hesaplamalı fotoğrafçılıktaki hünerinden en iyi şekilde yararlanmasından da etkilendiğimizi belirtelim. Pixel 4a 5G’deki Gece Görüş özelliği, herhangi bir Pixel telefon kadar net fotoğraflar üretebiliyor ve iPhone 11 Pro Max gibi telefonların düşük ışıkta fotoğraf moduyla baştan sona yarışabiliyor.

Google Pixel 4a 5G’nin Performansı

İşlemciler söz konusu olduğunda, Pixel 4a 5G ve Pixel 5 arasında daha fazla benzerlik buluyoruz. Her ikisi de bu yılın en iyi Android telefonlarında bulacağınız ancak güçlü bir çip olmayan bir Snapdragon 765G kullanıyor. Bunun nedeni ise 5G’ye hazır cihazlar sunmak isteyen telefon üreticileri tarafından tercih edilen bir işlemci olmasından kaynaklanıyor.
Grafik testinde Pixel 4a 5G, LG Velvet için 4.644 ve Motorola Edge için 4.237 puana kıyasla, 3DMark’ın SlingShot OpenGL testinde 2.885 puan alarak diğer telefonların gerisinde kaldı. Daha güçlü telefonlarda daha keskin görünen grafikler görsek bile, PUBG Mobile gibi zorlu oyunların Pixel 4a 5G‘de gayet iyi çalıştığını söyleyebiliriz. Ancak Pixel 4a 5G’nin Snapdragon 765G ile çalışan cihazlar için sınıfın arkasında görünmesi ise biraz hayal kırıklığı yarattı diyebiliriz.

Google Pixel 4a 5G Pil Ömrü ve Şarj

Pixel 4a’dan (3.140 mAh) oldukça fazla ve Pixel 5’ten (4.080 mAh) biraz daha düşük olan pixel 4a 5G ile 3.855 mAh pil kapasitesi elde edersiniz.
Pixel 4a 5G, telefonun ekranını 150 nit parlaklığa ayarladığımız ve hücresel ağ üzerinden internette gezinmesini sağladığımız pil testimizde pek başarılı olamadı. Pixel 4a 5G, testimizde ortalama 8 saat 12 dakika dayanabildi. Bu sürenin ortalama akıllı telefonların çok altında kaldığını belirtmekte fayda var.

Bunlarda ilginizi çekebilir;Bunlarda ilginizi çekebilirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*