Fransız pop art sanatçısı Jisbar, İstanbul'da sanatseverlerle buluştu

Fransız pop sanatının özgün ismi Jisbar, İstanbul'da ilk kişisel sergisini açtı. Kalyon Kültür Taş Konak'ta gerçekleşen bu muazzam sergide, İstanbul'un büyülü atmosferiyle yoğrulan 20 değerli eser ve 40 orijinal baskı sanat eseri yer alıyor.

Fransız pop art sanatçısı Jisbar, İstanbul'da sanatseverlerle buluştu

Jisbar'ın sergisi, çağdaş pop sanatıyla klasik figürleri ustalıkla bir araya getirerek, izleyenleri büyüleyen bir yolculuğa davet ediyor. Serginin göz kamaştıran parçalarından biri, Türk bayrağı ile süslenmiş Mona Lisa tablosu. Bu etkileyici eser, Jisbar'ın özgün yeteneğini ve sanatsal yaratıcılığını İstanbul'a özel bir yorumla sergiliyor. Klasik bir ikonun modern bir bakış açısıyla buluşması, olağanüstü bir etki yaratıyor.

Jisbar'ın yaratıcılığı sadece Mona Lisa ile sınırlı değil. Sergi, MotoGP Dünya Şampiyonu Fabio Quartararo, WeatherTech SportsCar Racing şampiyonu Pipo Derani ve efsanevi Formula 1 pilotu Ayrton Senna gibi motorsporu efsanelerine saygı duruşunda bulunuyor. Bu isimlerin ruhu, yarış arabaları ve kasklar üzerindeki tasvirlerle Jisbar'ın sanatıyla canlandırılıyor.

jisbar

Serginin açılışında konuşan Jisbar, İstanbul'a ilk kez geldiğini ve gördüğü ilgiden memnuniyet duyduğunu söyledi. "Hakikaten çok muhteşem hissediyorum" diyen sanatçı, "Burada gerçekten inanılmaz bir şov ortaya koyduk. İnsanların bize sunduğu enerji de çok pozitif. Çok güzel karşıladılar, Kalyon Kültür'le iş birliği içerisinde bulunmak benim için büyük bir gurur kaynağı" ifadelerini kullandı.

Jisbar, serginin toplumsal boyutuna da dikkat çekti. "Burada aslında toplumsal boyutu olan bir sergiden de bahsediyoruz" diyen sanatçı, "Serginin akabinde oyuncaklar Türkiye'de ihtiyaç sahibi çocuklara bağışlanacak. Buradaki kasklar da aynı şekilde bir fon oluşturularak ihtiyaç sahiplerine iletilecek. Böyle bir sosyal boyutu var. Eserlerimi ağırlamayı kabul eden ülkeye bir saygı duruşu niteliği taşıdığını söyleyebilirim" dedi.

Jisbar, sanatla ilgili de şunları söyledi: "Sanat dediğimiz şey zamansız ve biz buradan göçüp gittiğimizde de hala var olacak eserleri yansıtıyor. Tarihsel anı yakalamak istiyorum. Jisbar İstanbul'daydı ve Türkiye'de bulunduğu için de teşekkürlerini iletiyor demek istiyorum"

Sergi, 14 Şubat'a kadar ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek.