FLAŞ GELİŞME! EN düşük emekli aylığı 15.000 TL olacak! SGK Onayı verdi

Emekli olan bireyin eşinin vefat etmesi durumunda, eşinin maaşından da pay alabileceği SGK tarafından açıklanmış bulunuyor.

FLAŞ GELİŞME! EN düşük emekli aylığı 15.000 TL olacak! SGK Onayı verdi

Sigortacılık kanunlarında yer alan bazı maddelere göre özellikle de emekli maaş zammı sonrasında 15.000 TL alabilirsiniz. Emekli maaş zammı Ocak ayında 6 aylık enflasyon rakamlarının açıklanması sonrasında belirlenecek iken dört gözle zam oranları bekleniyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, emekli zamları ile alakalı olarak maaşların enflasyon karşısında ezilmeyeceği müjdesini vermiş bulunuyor. Bu kapsamda emekliye enflasyon artı refah payı zam uygulamasının sağlanacağı konuşuluyor. Ancak bazı durumlarda devreye SGK'da girerek birden fazla emekli maaşı alınabiliyor. Bu sayede aylık olarak bireyin emekli maaşı en az 15.000 TL olması bekleniyor.

Emekli olan bireyin eşinin vefat etmesi durumunda, eşinin maaşından da pay alabileceği SGK tarafından açıklanmış bulunuyor. Sosyal Güvenlik Kurumu çalışanlara sağladığı desteklerin yanı sıra emeklilere de özel destekler sağlamaya devam ediyor. Bu kapsamda SGK tarafından ödemesi yapılan ölüm maaşı; kadın erkek fark etmeksizin her bireye sunulabiliyor.

tl

HER AY 15.000 TL ALINABİLİYOR

Emekli aylığı alan kadın ya da erkek eşinin vefat etmesi durumunda eşinin maaşının yüzde oranında tutarını her ay ek maaş olarak alabiliyor. Ocak ayında en düşük emekli maaşının 10.000 TL civarında olacağı konuşulurken bu şartlarda %50 hak sahibi olunması durumunda emekli maaşı 15.000 TL'ye yükseliyor. SGK tarafından 4B 4C fark etmeden sadece farklı sigorta türüne sahip olunması durumunda sunulan bu ödeme, ölüm aylığı olarak biliniyor. Yüzdelik dilim olarak eşe ödenen ölüm aylığından her ay düzenli bir şekilde emekli maaşı alan birey de faydalanabiliyor.

Bilindiği üzere Sosyal Güvenlik kanunlarında geçtiğimiz 5 sene içerisinde değişiklikler mevcut. Geçtiğimiz senelerde sadece bu haktan kadınlar faydalanabilirken son senelerde ölen bireyin kadın olması durumunda emekli eşi de artı maaşa hak sahibi olabiliyor. Yani eşlerden biri vefat etmesi durumunda yüzde dilimlik oranında ek ödeme alabiliyor.

Ancak bu imkanlardan faydalanabilmek için bazı şartlar mevcut. Emekli maaşı olmayan, sigortası olmayan bir birey ölen emekli eşinin maaşının %75'ini almaya hak kazanıyor. Hem eşi hem kendi sigortalı olan birey ise eşinin maaşının %50'sini alabiliyor. Geride çocukların olması ise kalan %50'lik dilimi pay olarak ödenmesini sağlıyor.

Bu düzenleme sayesinde gerek sigortalı bireylere gerekse de yakınlarına SGK tarafından destek verileceği onaylanmış bulunuyor. Bu maaştan faydalanabilmek için ise SGK'ya başvurmak yeterli . Öte yandan e-devlet üzerinden de başvuru yapılabilmekteyken yapılan başvuru değerlendirilmesi sonrasında emekli maaşlarına yansıyor.