Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Erdoğan’dan İsraile’e sert tepki: ‘BM kendi çalışanlarını koruyamıyor’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İSEDAK 39. Bakanlar Oturumu Açılış Programı’nda yaptığı konuşmada, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını kınayarak, uluslararası toplumu ve BM’i eleştirdi. Erdoğan, “Gazze’de şehit edilen her 3 kişiden 2’sini çocuklar, bebekler ve kadınlar oluşturuyor. Kendilerinden haber alınamayan Gazzeli sayısı 6 bin 500’ü geçti. İsrail zulmünün kurbanları arasında 73 gazeteci ve 100’ün üzerinde Birleşmiş Milletler (BM) görevlisi de var. Öyle bir tablo ki küresel güvenlik ve barışı korumak için kurulan BM, kendi çalışanlarını dahi İsrail’in barbarlığından koruyamıyor.” dedi.

Yayın Tarihi: 04.12.2023 12:41
Güncelleme Tarihi: 04.12.2023 12:41

Erdoğan’dan İsraile’e sert tepki: ‘BM kendi çalışanlarını koruyamıyor’

İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesinin (İSEDAK) 39. Bakanlar Oturumu Açılış Programı’na katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, insanlığın sorunlarının çözümüne katkı sağlamasını dilediği toplantının hayırlara vesile olmasını temenni etti.

“TÜRKİYE YÜZYILI’NI SİZLERLE BİRLİKTE OMUZ OMUZA BAŞARACAĞIZ”

Erdoğan, Türkiye ve Türk milleti olarak bu yıl Cumhuriyet’in kuruluşunun 100’üncü seneidevriyesini idrak ettiklerini hatırlatarak, “Coğrafyamızda kurduğumuz devletler zincirinin son halkası olan Türkiye Cumhuriyeti şanla, şerefle, başarılarla dolu geçen bir asrı geride bıraktı. Maziden atiye uzanan bu kutlu yürüyüşümüzü Allah’ın izniyle ‘Türkiye Yüzyılı’ ile taçlandırmadan durmayacağız. Bunu da siz kardeşlerimizle birlikte omuz omuza başaracağız.” diye konuştu.

Erdoğan, Gazze başta olmak üzere işgal edilmiş Filistin topraklarında büyük bir vahşetin yaşandığı bugünlerde sergileyecekleri işbirliğinin çok daha önemli hale geldiğini vurguladı.

erdoğan

“İSRAİL’E DAHA FAZLA ÇOCUK ÖLDÜRMESİ İÇİN ŞARTSIZ DESTEK VERİYORLAR”

İsrail’in 7 Ekim’de başlayan katliamlarının, esir takasları sebebiyle 6 gün süren fasılanın ardından 1 Aralık tarihi itibarıyla yeniden hızlandığını belirten Erdoğan, şöyle devam etti:

“Sivilleri ve sivil yerleşim yerlerini hedef alan İsrail saldırılarında 16 binin üzerinde şehit ve 36 binin üzerinde yaralı verildi. Şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralı kardeşlerimize acil şifalar diliyorum. Gazze’de şehit edilen her 3 kişiden 2’sini çocuklar, bebekler ve kadınlar oluşturuyor. Kendilerinden haber alınamayan Gazzeli sayısı 6 bin 500’ü geçti. İsrail zulmünün kurbanları arasında 73 gazeteci ve 100’ün üzerinde Birleşmiş Milletler (BM) görevlisi de var. Öyle bir tablo ki küresel güvenlik ve barışı korumak için kurulan BM, kendi çalışanlarını dahi İsrail’in barbarlığından koruyamıyor. Avrupa’sından Amerika’sına kadar insan hak ve hürriyetlerinin savunuculuğunu yapan güçlerin içine düştükleri acziyet ise daha vahimdir. Bu ülkeler adeta İsrail’e daha fazla çocuk öldürmesi, hastane, okul, ev vurması, daha fazla masum kanı dökmesi için şartsız destek veriyor.”

Erdoğan, uluslararası basın kuruluşlarının Gazze’de öldürülen meslektaşları için tek bir cümle kuramadığını, İsrail’e karşı tek bir eleştiri getiremediğini de sözlerine ekledi.

“İSLAM DÜNYASI OLARAK BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZİ GÜÇLENDİRMELİYİZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İslam dünyasının bu zulme karşı ortak bir tavır sergilemesi gerektiğini ifade ederek, “İslam dünyası olarak birlik ve beraberliğimizi güçlendirmeliyiz. Filistin davasını, sadece Filistinlilerin değil, tüm Müslümanların davası olarak görmeliyiz. İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını durdurmak için uluslararası toplumu harekete geçirmeliyiz. İslam İşbirliği Teşkilatı olarak bu konuda üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmeliyiz.” dedi.

Erdoğan, Türkiye olarak Filistinli kardeşlerinin yanında olduklarını, onlara her türlü desteği vermeye devam edeceklerini vurgulayarak, “Gazze’ye insani yardım göndermek için elimizden geleni yapıyoruz. Gazze’de yaralanan kardeşlerimizi Türkiye’ye getirerek tedavi ettiriyoruz. Gazze’de altyapı, sağlık, eğitim, konut gibi alanlarda projeler yürütüyoruz. Gazze’nin yeniden imarı için de üzerimize düşeni yapacağız.” diye konuştu.