Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Erdoğan’dan duyurdu! Büyükşehirlerde adaylar ne zaman belli olacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da pazar günü gerçekleştireceği temayül yoklamasının ardından aralık ayının sonuna kadar büyükşehirlerin adaylarını açıklayacaklarını duyurdu. Erdoğan, ABD Başkanı Joe Biden’la yaptığı görüşmede de F-16 ve Gazze konularını ele aldıklarını söyledi.

Yayın Tarihi: 15.12.2023 18:01
Güncelleme Tarihi: 15.12.2023 18:01

Erdoğan’dan duyurdu! Büyükşehirlerde adaylar ne zaman belli olacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da yapılacak temayül yoklamasının ardından büyükşehirlerin adaylarını aralık ayının sonunda açıklayacaklarını duyurdu. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, cuma namazı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, pazar günü İstanbul’da parti teşkilatıyla yapacağı buluşmaya ilişkin şunları kaydetti:

“Bu hafta içerisinde Ankara, Adana ve İzmir’in gerek milletvekilleri gerek teşkilatı gerekse de belediye başkanlarıyla Ankara’da toplantı yaptık. Onların kanaatlerini, temayüllerini aldık. Pazar günü İstanbul’un 3 bölgesinin de kanaatlerini, temayüllerini alacağız. Bu kanaatler, bu temayüllerden sonra bunların üzerinde çalışıp inşallah aralık ayının sonuna doğru da birinci derecede büyükşehirlerimizin adaylarını açıklamaya başlayacağız. Ama bu arada da tabii bazı illerin de adaylarını açıklayabiliriz. Gelen temayüllere göre bu çalışmaları değerlendirip, gecikmeden bir an önce açıklamayı hedefliyoruz.”

F-16 KONUSUNDAKİ GELİŞMELER

Erdoğan, ABD Başkanı Joe Biden'la dün gerçekleştirdikleri görüşmedeki konu başlıklarına ilişkin soru üzerine şunları söyledi:

"Bildiğiniz gibi dün akşam Sayın Biden'la etraflıca bir görüşmemiz oldu. Bu görüşmenin ana başlıklarını F-16'yla ilgili gelişmeler teşkil etti. F-16'yla ilgili gelişmeler konusunda Biden kendisinin olumlu bir bakış açısının olduğunu ve bununla ilgili olarak da Kongre'ye her türlü bu noktada teklifini yapmaya hazır olduğunu söyledi. Tabii tek şeyleri, özellikle İsveç konusundaki yaklaşımımız ve İsveç'le ilgili olarak da parlamentomuzun vereceği kararı çok çok önemsediklerini söylediler. Biz de kendilerine, İsveç konusunda bizim parlamentomuzun dürüst bir yaklaşım içerisinde olduğunu... Yeter ki terörle ilgili yaklaşımlarını İsveç kontrol altına alsın. Millet Meclisimiz olarak şu anda komisyondan zaten geçti. Komisyondan geçmenin ötesinde de Dışişleri Komisyonumuz şu anda Kongre'yle bu gelişmeleri yürütüyor."

"BİR İNSANLIK SUÇU VAR, ELİMİZDEN GELENİ YAPMAYA DEVAM EDECEĞİZ"

Biden'la görüşmesinde ele alınan, Amerika'nın Gazze hakkındaki tutumuyla ilgili soruyu da cevaplayan Erdoğan, şunları dile getirdi:

"Özellikle Gazze konusunu Biden'la etraflıca ele aldık. Gazze'deki gelişmelerde, şu an itibarıyla 18 bini aşkın çocuk, kadın, yaşlı, okullar, camiler, bunun yanında kiliseler, bunların yıkılmasının ne denli insani olduğunu... Bu noktada özellikle Amerika'nın, başta siz olmak üzere buraya müdahil olmanız gerekiyor dedik. Buna sizin müdahil olmamanız halinde bir insanlık suçu var, vicdani suç var. Bizim de burada tabii elimiz, kolumuz bağlı duramayız. Bizler de elimizden geleni yapmaya yine aynı şekilde devam ediyoruz, devam edeceğiz dedik. Bunları da kendileriyle değerlendirdik."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail'in Gazze'de ateşkes olmayacağına dair açıklamasının hatırlatılması üzerine, şöyle konuştu:

"Yani İsrail'den bu noktada iyi niyet beklemek mümkün değil. Fakat İsrail'den iyi niyet beklemekten öte şu anda tüm dünyanın İsrail'e nasıl baktığını görmemiz lazım. Nitekim Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda hatırlayın, önce 121 (ülke) burada İsrail'in tamamıyla karşısında yer aldı ve bu 121 bizimle beraber hareket etti. O zaman 40 (ülke) çekimser kalmıştı, 10 (ülke) Amerika'yla beraber İsrail'in yanında yer almıştı. Ama şimdi devran değişti ve bu 121 ciddi manada artarak bizlerle beraber hareket etti. Bu da gösteriyor ki, İsrail artık bir yalnızlığa doğru gidiyor. Bundan sonraki süreçte de İsrail'in bu yalnızlığı daha da artacak."

Eurofighter Typhoon uçaklarının alımıyla ilgili gelişme olup olmadığına dair soruya da Erdoğan, "Şu anda Eurofighter'lar ile ilgili Savunma Bakanlığımız muhataplarıyla görüşmelerini yapıyor. Bu görüşmeler devam ediyor. Temenni ederiz ki inşallah bu görüşmeler olumlu istikamette seyreder." cevabını verdi.