Erdoğan’dan 2. Torba Yasa Müjdesi! Emeklilik Reformunda 5 yıl prim şartı o şarta kalkıyor

2. torba yasa detayları yavaş yavaş netleşiyor. Yapılacak olan düzenleme ile birlikte emekli olma hayali kuran milyonlarca kişi 5 yıl erken emekli olabilecek.

Erdoğan’dan 2. Torba Yasa Müjdesi! Emeklilik Reformunda 5 yıl prim şartı o şarta kalkıyor

2. torba yasa detayları yavaş yavaş netleşiyor. Yapılacak olan düzenleme ile birlikte emekli olma hayali kuran milyonlarca kişi 5 yıl erken emekli olabilecek. Belirlenen şartlara göre erkenden emekli olabilmek için mevcut 9.000 prim günü şartı 7200 güne çekilecek. Böylelikle belirlenen yaş şartını karşılayan birey, 7200 prim günü dolunca emekli olabilecek . Peki erken emeklilik şartlarından kimler faydalanacak.

Emeklilik reformu kapsamında seçim öncesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan 5 yıl erken emeklilik açıklaması yapılmıştı. BAĞ-KURlu milyonlarca esnafı ilgilendiren erken emeklilik reformunda prim gün sayısını 9.000 Günden 7.200 güne çekilmesi planlanırken, bu sayede 5 yıl emekli olunmanın kapısı da açılmış bulundu.

tl

5 YIL ERKEN EMEKLİLİK

BAĞKUR ve SSK primlerinin 7200 günde eşitlenmesi emeklilik reformu maddelerinde yer alıyor. Bu kapsamda sayısı 1 milyona yaklaşan birey 9.000 gün prim sayısı yerine 7200 gün prim sayısı ile 5 yıl öncesinden emekli olma hakkı kazanıyor.

KİMLER ERKEN EMEKLİ OLABİLECEK

Bilindiği üzere emekli olabilmek için prim sayısı ve yaş şartı mevcut iken sigortaya giriş tarihi de erken emekli olmanın kapısını aralayabiliyor. 1999 ve 2008 tarihi arasında sigortalı olan BAĞ-KUR'luların faydalanabileceği emeklilik kapsamında hem kadınlar hem de erkekler faydalanabiliyor. 9.000 gün olarak belirlenen emeklilik gün sayısının 7.200 güne çekilmesi 2. torba yasa maddelerinin İLK planı olacağı tahmin ediliyor

err

Erken emekli olabilmek için prim gün süreleri 7200 gün tamamlanması sonrasında, yaşını doldurmaması durumunda emekli olma şartı ise mümkün olamayacağı uzmanlar tarafından bildirilirken, kadınlarda 58 erkeklerde ise 60 yaş şartı bulunuyor. 1800 gün indirim ile birlikte 7200 gün prim ödeyerek bu yaşı geçen adaylar erken emekli olabilecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gerektiği talimatı verdiği açıklamasını şu şekilde yapmış bulunuyor. "7 bin 200'e güne düşürülmesi bizim için önemli sözlerden biri, bu konudaki çalışmalarımıza başladık. 9 bin yerine 7 bin 200 ödeyerek Bağ-Kur'lulara 5 yıl öncesinde emekli olma hakkı tanıyoruz. Bu konuda temel değişkenlerimiz, standartlarımız olacak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bütçe disiplini doğrultusunda bu hedefimizi de gerçekleştireceğiz.''

Şu anda sadece tasarı olarak bilinen bağ-kurlu prim sayısı düşürme çalışmaları yakında TBMM'ye gelerek 2 .torba yasa kapsamında onay alması bekleniyor