Bist 100
10.471,32 0%
DOLAR
32,7 1,31%
EURO
34,98 0,22%
ALTIN
2.437,53 2,46%

Erdoğan bedava doğalgaz desteği MÜJDESİNİ vermişti! Şimdi de bedava elektrik verilecek

Geçtiğimiz Mayıs ayında müjdesi verilen bedava doğalgazdan son şimdi de Enerji Bakanlığı tarafından ücretsiz elektrik müjdesi verildi.

Yayın Tarihi: 18.11.2023 14:51
Güncelleme Tarihi: 18.11.2023 14:51

Erdoğan bedava doğalgaz desteği MÜJDESİNİ vermişti! Şimdi de bedava elektrik verilecek

Geçtiğimiz Mayıs ayında müjdesi verilen bedava doğalgazdan son şimdi de Enerji Bakanlığı tarafından ücretsiz elektrik müjdesi verildi. 

2024 bütçesi TBMM plan ve bütçe komisyonunda görüşülmeye başlandı. Bu kapsamda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar ücretsiz doğalgazın yanı sıra ücretsiz elektrik içinde açıklamalarda bulundu. Geçtiğimiz sene ile alakalı değerlendirme yapan Bakan 2022 yılında elektrik ve doğalgaz tüketimlerinin 270 milyar tl'sinin devlet tarafından ödendiğini belirtti. Mayıs ayında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın müjdesini verdiği bedava doğalgaz sağlayıcısının Karadeniz gazı olduğu bilinirken konut ibadethane ve cemevlerine destekleme kapsamında 6,4 milyar metreküp doğalgazın karşılıksız olarak vatandaşa sunulduğu belirtildi. Enerji giderleri ile alakalı açıklama yapan Bayraktar ihtiyaç sahibi hanelere 2019 senesinden bu yana 20 milyara yakın elektrik desteği verildiğini yaklaşık 2 milyon aileye de kömür desteği sağladıklarını belirtti. 2023 senesinde de ısınma amaçlı olarak kömür desteğine devam edeceklerini belirten Bayraktar bu kapsamda kömür desteği alan hanelerde isteyenlere doğalgaz desteği de sağlanacağını belirtti.

BEDAVA DOĞALGAZ DESTEĞİ

Şu an günlük 4 milyon metreküp üretim yapılan doğalgaz üretimi ile alakalı açıklama yapan bakan Bayraktar, "Faz-1 kısmı tamamlandığında üretimimizi günlük 10 milyon metreküpe, Faz-2 kısmı tamamlandığında ise günlük 40 milyon metreküpe çıkaracağız" dedi.

ELEKTRİK DESTEĞİ DE DEVAM EDECEK

Devlet tarafından ihtiyaç sahibi hanelere yıl boyunca elektrik desteği yardımları devam ediyor. Bu kapsamda her ay elektrik faturası desteği kapsamı, ailede yaşayan birey sayısına göre değişkenlik göstermekte. Doğalgaz desteğinin Mayıs 2024'e kadar devam edeceğini açıklayan bakan, ihtiyaç sahiplerine elektrik tüketim desteğinin sürekli olarak sağlanacağını belirtti. Elektrik tüketim desteği başvuruları, bağlı bulunulan Aile ve SOsyal Hİzmetler Bakanlığı SYDV'na giderek tamamlanmakta iken her ay destek kapsamlı ödeemsi ise PTT üzerinden sağlanıyor. Öte yandan Enerji Bakanlığı tarafından hiç geliri olmayan hanelere sağlanan desteklerin de devam edildiği bakanlık tarafından açıklandı.