En düşük emekli maaşı 7500 TL mazide kaldı! 10 bin 565 lira+ refah payı

Ilk 4 aylık veri Temmuz, Ağustos, Eylül ve Ekim enflasyonları toplam olarak ).41 açıklandı. 2 aylık veri belirlenmesi sonrasında ise bütün maaşlar için zam oranı belirlenecek.

En düşük emekli maaşı 7500 TL mazide kaldı! 10 bin 565 lira+ refah payı

Emekli maaşlarına yönelik yeni düzenleme, Ocak 2024 itibari ile sağlanacak iken Ocak 2024 maaşları zamlı ödemeleri başlayacak. Emekli vatandaşı yakından ilgilendiren zam oranı konusunda türlü türlü hesaplamalar sunuluyor. 2024 Ocak ayında tüm emeklilere enflasyon oranında zam yapılması planlanıyor. Enflasyona ek olarak refah payının da verileceği tahmin edilirken, bu sayede emeklinin alım gücünün yükseltilmesi planlanıyor. Zammın tüm kök maaşlara yapılacak olması sebebiyle en düşük emekli maaşı alan emekli de zamdan faydalanacak. Peki Ocak 2024 emekli maaş zamları ne olacak? Hangi emekli ne kadar zam alacak? İşte detaylar... 

2024 yılı Ocak ayında asgari ücret artışı, memur maaşı zammı ve emekli zammı konusunda gelişmeler yaşanacak. Ekim  enflasyon rakamlarının açılması sonrasında zam oranları yavaş yavaş netlik kazanmaya başlarken, Ocak ayında en son Aralık ayı enflasyon rakamının açıklanması ile birlikte 3 Ocak'ta emekli zammı ile memur maaşı zammı kamuoyuna duyurulacak. Bu kapsamda Ocak ayında yapılacak olan zamlarla alakalı hesaplamalarda devam ediyor. Bütün zamların %40'ın üstünde yapılması planlanıyor. Ekonomi Bakanı Vedat Işıkhan ekonomi konusunda tüm meselelerin çözüme kavuştuğunu açıklarken emekli, memur çalışan ve işverenlerin tüm sorunlarının giderildiğini ifade etti. Vedat Işıkhan konu ile alakalı yaptığı açıklamasında emeklilerin yüzünü güldürecek gelişmelerin 2024 yılında da yaşanacağını sözlerine ekledi.

wfwe

ZAM HESAPLAMALARI DEVAM EDİYOR

Atılacak olan adımların, bütün vatandaşların refahlarına ortaklık edeceğini açıklayan Vedat Işıkhan açıklaması, artı refah zammının da ekleneceği iddialarını güçlendirdi. Ocak ayında yapılması planlanan zam oranı ile alakalı uzmanlar 2 formülden hesaplamalarını yapıyor. Ocak ayındaki enflasyon oranı açıklamaları sonrasında yüzde 41 seviyesine kadar zam yapılması planlanıyor. Ocak ayının bitmesine 2 aydan kısa bir vakit kaldı. Emekliler emekli maaş zamlarını merakla araştırıyor. Enflasyon zammına ek olarak yapılması planlanan iyileştirme oranını araştırıyor.

4 AYLIK VERİLER TAMAM

Ilk 4 aylık veri Temmuz, Ağustos, Eylül ve Ekim enflasyonları toplam olarak %29.41 açıklandı. 2 aylık veri belirlenmesi sonrasında ise bütün maaşlar için zam oranı belirlenecek. Yıl sonu enflasyon tahminleri %68'e kadar ulaşırken Yılın 2. yarısı hesaplamalarında, %40'tan fazla emekli zammı yapılması planlanıyor. Emeklilerin kök aylıklarına yansıtılacak olan zamdan en düşük emekli maaşı alan vatandaşta faydalanacak.

zamemekli

REFAH PAYI ZAMMI OLACAK MI?

Bilindiği üzere enflasyon oranı sadece vatandaşın enflasyon karşısında ezilmemesini sağlarken refah artışı ise alım gücünü arttırmaktadır. Bu kapsamda emekliye enflasyon oranlarına ek olarak refah payı ekleneceği tahmin ediliyor. 2023 yılında Ocak ayında ve Temmuz ayında zam dönemlerinde refah payı uygulaması sağlandı. Ocak 2024 dönemine bağlı olarak geçmiş 6 aylık enflasyon rakamı bir Hayli yüksek seyrederken, refah Payı oranın ile zammın %50 seviyelerine ulaşacağı tahmin ediliyor. Yapılan hesaplamalarda memur emeklilerine ise toplamda %52.83 civarında zam yapılması bekleniyor.

7500 TL EMEKLİ MAAŞINA ZAM VAR MI?

Emekliler için 2023 yılında birçok çalışma yapılmıştı. En düşük emekli aylığı 3500 TL civarından 5500 TL'ye Ocak zammında çıkartılmıştı. Seçim öncesinde seçim manifestosu kapsamında Erdoğan verdiği müjde de en düşük emekli maaşını 7.500 TL çıkarttıklarını belirtmişti. Ocak 2024'te yapılacak olan iyileştirme kapsamında en düşük emekli maaşının 7.500 TL'den 10.000 TL seviyesine çıkarılacağı tahmin ediliyor.