Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Emekli yüzde 50 ZAM bekliyordu! Yüzde 0 -10-20 zam açıklaması KORKUTTU

Sosyal Güvenlik Uzmanı Aziz Çelik X sosyal medya hesabından milyonlarca emekliyi yakından ilgilendiren gelişmeleri açıkladı. Yüzde 0 ZAM başlığı altında kimi emeklinin hiç zam alamayacağı konusundaki detayları tek tek sundu.

Yayın Tarihi: 06.12.2023 19:10
Güncelleme Tarihi: 06.12.2023 19:10

Emekli yüzde 50 ZAM bekliyordu! Yüzde 0 -10-20 zam açıklaması KORKUTTU

2024 zam haberleri araştırmalarının arama motorlarını aşındırmaya başladığı günlere girmiş bulunuyoruz. Asgari ücret zammı, memur zammı ve emekli maaş zammı konusunda son dakika gelişmeler an be an araştırılıyor. Milyonlarca emekli Ocak 2024 emekli zammı ne kadar olacak sorusunun yanıtını araştırıyor. Uzmanlar emekli maaş zammı ile alakalı hesaplamalarını sunarken kimi uzmanlarda emekliye yapılacak olan zam konusunda uyarılarda bulunuyor. Emekli aylıklarındaki artışa göre zam alamayacak olan emekli grubunun da olabileceği konusunda uyarılarda bulunan uzmanlar, dikkat edilmesi gereken hususları da belirtiyor.

En düşük maaşta düzenlenen tamamlama oranının ortalama zam oranının altında olması durumunda düşük emekli aylığı alan milyonlarca emekli, paralel orantılı olarak en düşük zam ile karşı karşıya kalabileceğini belirtiliyor.

Son zamanların en çok merak edilen konusu emekli maaşlarına yapılacak zam oranı olarak gündemdeki yerini koruyor. Geçtiğimiz gün Sosyal Güvenlik Uzmanı Aziz Çelik X sosyal medya hesabından milyonlarca emekliyi yakından ilgilendiren gelişmeleri açıkladı. Yüzde 0 ZAM başlığı altında kimi emeklinin hiç zam alamayacağı konusundaki detayları tek tek sundu.

tl

Seçim öncesi yapılan zam ile birlikte en düşük emekli maaşı 7500 TL’ye çıkartılmıştı. Temmuz ara zammından nasibini alamayan en düşük emekli maaşı alan emeklinin Ocak 2024 zammında da aynı durumda karşılaşabileceği açıklandı. Çelik, konuya ilişkin detayları sosyal medya hesabından paylaştı.

‘Emekli aylıklarını bekleyen tehlike!’ başlığı ile açıklamasına başlayan uzman isim, Son 6 aylık enflasyonun 38- 40 aralığında gerçekleşeceğini belirtti. Hükümetin refah payı ile birlikte bu oranı birazda olsa yukarı çekeceğini sözlerine ekleyen Çelik, bazı emeklinin bu zamdan nasibini alamayacağını sözlerine ekledi.

zam

EMEKLİ ZAMMI KÖK AYLIĞA UYGULANIYOR

Bilindiği üzere emekli zammı emeklinin kök aylığına eklenerek şekilleniyor. Kök aylıklar hazinenin eklemesi ile 7500 TL olarak ödeniyor. Tamamlama oranının ortalama zam oranında olmaması durumunda emeklinin maaşına göre yüzde 0- 10 20 gibi oranlarla zam yansıyacak.

Uzman isim konu ile alakalı yaptığı açıklamasında ''En düşük emekli aylığı 10 bin TL'ye tamamlanırsa (yüzde 33 artış) emeklilerin ezici çoğunluğu yüzde 50 değil yüzde 33 zam almış olur” dedi.

Emekli zammının yüzde 50'yi aşma durumunda bile bu rakamın 11.250 TL'ye kadar çıkabileceğini belirten uzman isim, bu uygulamanın olası ihtimaller arasında yer aldığını belirtti.