Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Emekli ve memur Temmuz’da şoku yaşayacak! O beklenen ödemeler artık olmayacak

Alınan sıkı para politikaları gereğince emekliye refah payı zammının eklenmeyeceği ve sadece zam oranının enflasyon zammı olarak uygulanacağı tahmin ediliyor.

Yayın Tarihi: 14.06.2024 13:00
Güncelleme Tarihi: 14.06.2024 13:00

Emekli ve memur Temmuz’da şoku yaşayacak! O beklenen ödemeler artık olmayacak

3 Temmuz’da açıklaması yapılacak olan Haziran ayı enflasyon oranı akabinde 6 aylık enflasyon farkı ortaya çıkacak ve bu oran da emekli ve memurun enflasyon zammını ortaya çıkaracak. Emekli maaş zammı ile birlikte en düşük emekli maaşının ne kadar olacağı konusundaki tedirgin bekleyiş süregelirken, uzmanlar tarafından da yapılan açıklamalar da bu kesimi tedirgin ediyor. Alınan sıkı para politikaları gereğince emekliye refah payı zammının eklenmeyeceği ve sadece zam oranının enflasyon zammı olarak uygulanacağı tahmin ediliyor.

Konu ile alakalı olarak net açıklama Sosyal Güvenlik Uzmanı İsa Karakaş’tan gelirken uzman isim, uzun yıllardır alınan refah payı ve seyyanen zammın bu yıl uygulanmayabileceğini ifade etti. Bu durum, emekliler ve memurlar arasında endişe ve belirsizlik yaratmış bulunurken konu ile alakalı gözler hükümetten gelecek açıklamaya çevrildi.

tll

EMEKLİ VE MEMURA TEMMUZ ZAMMI ORANI

Sosyal Güvenlik Uzmanı İsa Karakaş, emekli ve memurlara yönelik refah payı ve seyyanen zam konularına ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu. Seyyanen zam ve refah payı ödemeleri ile alakalı gerek emekli gerekse de memurun tedirgin bekleyişi devam ederken, Karakaş net emekli zam oranını açıkladı. Kulis bilgilerini sunan Karakaş, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zam oranının yüzde 25.75 olmasını beklerken, memur zamları konusunda olumsuz bir tablo çizdi. Karakaş'ın "Memura bir kuruş bile refah payı olmayacak" açıklamasını yapan Karakaş, emekli ve memurun bekleyişinin tedirginliğini arttırdı.

Ankara Kulislerinden bilgi aldığını ifade eden Karakaş, bu ödemelerin ve oranların seneler sonra bir ilk olarak sunulacağını belirtti. Emekli ve memurlar bakımından oldukça tedirginlik yaratan bu açıklama, bekleyiş sürecinin daha da sancılı geçebileceğini düşündürttü.

Geçtiğimiz sene 14 Mayıs seçimlerine istinaden memur kesimin gönlünü fethedecek bir zam kararı alan hükümet, memurların taban maaşlarında önemli düzenlemeler getirmişti.

tll

Geçtiğimiz yıl yapılan 14 Mayıs seçimleri öncesinde, memurlar taban maaşında önemli bir seyyanen zam almıştı. Memurların 2024 senesinde zam almayacağını ifade eden Karakaş, hükümetin memurlar konusunda adım atmayacağını sözlerine ekledi.

Emekli maaşları ile alakalı bir çok açıklama yapılırken, 3 Temmuz da yapılacak olan zam oranları merakla bekleniyor.