Emekli maaş zammı kulise gece gece sızdı! 7500 TL+3750 TL ihtimali için kalem kırıldı

Emekliler için uzmanlar gün gün yeni zam oranları ile alakalı hesaplamalarını sürdürürken, gerçeğe en yakın olası hesaplar ise dikkat çekiyor. Peki emekli zammı Ocak 2024 ne olacak?

Emekli maaş zammı kulise gece gece sızdı! 7500 TL+3750 TL ihtimali için kalem kırıldı

Ocak 2024 emekli maaş zammı konusunda gelişmeler yaşanıyor. En düşük emekli maaşı alandan en yüksek maaşa alana kadar emekli, sadece refahını korumak değil, alım gücünü de arttırmak istiyor. Bu kapsamda enflasyona ek olarak refah payı zammı da talepler arasında yer alıyor. Emekliler için uzmanlar gün gün yeni zam oranları ile alakalı hesaplamalarını sürdürürken, gerçeğe en yakın olası hesaplar ise dikkat çekiyor. Peki emekli zammı Ocak 2024 ne olacak?

Emekliye en son Temmuz ayında yüzde 25 zam yapıldı. Ancak Temmuz sonrasında enflasyon rakamlarının ay ay yükselmesi, maaşları eritirken, ara zam talepleri rafa kalkıp, yerine emekli ikramiyesi müjdesi verildi. Emekliye ikramiye ödemeleri devam ederken, Ocak ayının sonunda da zamlı ödemeler sağlanacak. Peki emekli zammı ne kadar olacak?

zam

TEMMUZ ZAMMI TELAFİ EDİLECEK

Hükümete yakın kaynaklardan edinilen bilgilere göre Temmuz zammının kaybının Ocak zammı ile tamamlanacağı iddia ediliyor. Temmuz ayı öncesinde kök maaşlara yapılan zam, maaşların çok yükselmemesine mahal vermişti. Ancak Ocak 2024 emekli maaşının enflasyon artı refah payı zammı olarak işleneceği bildirilirken, emeklinin gönlünü alabilmek adına bu adımın atıldığı da söyleniyor. Emekliye sadece enflasyon oranında zam yapılması, giderler konusunda herhangi bir değişikliğe sebep olmayacağa benzerken, artı refah payı zammının emekliyi rahat ettireceği biliniyor. Bu kapsamda emekli için hükümetin harekete geçtiği ve memur maaşları gibi yüzde 50'ye yakın zam oranının uygulanacağı tahmin ediliyor.

Yapılması planlanan yüzde 50mzam durumunda hangi emekli ne kadar maaş alacak sorusu da yanıtını bekliyor. Yüzde 50 zam demek maaşın yarısı kadar artış anlamına geliyor. Yani en düşük emekli maaşı 7500 TL olan emekli, Ocak ayında 7500 TL+3750 TL zamlı maaş alacak.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI ZAMMI

En düşük emekli maaşına zam yapılıp yapılmayacağı da merak ediliyor. Ancak Temmuz ayından sonra en düşük asgari ücretliye zam yapılmadığı için Ocak 2024 zammından faydalanacağı biliniyor.