Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Elektrik faturalarında bedava dönem startı! 1.634 TL dev destek başladı

Mart ayında alınan karar doğrultusunda uygulama başladı. EPDK elektrik faturası desteği alan 3.7 milyon aileyi sevindirecek bir karar aldığı belirtilirken, dar gelirli olan ve sosyal desteklerden faydalanan hanelerden elektrik aboneliği açarken güvence bedeli alınmayacağı belirtildi.

Yayın Tarihi: 15.06.2024 14:17
Güncelleme Tarihi: 15.06.2024 14:17

Elektrik faturalarında bedava dönem startı! 1.634 TL dev destek başladı

Fatura yükü üzerine binen ve ödemekte zorlanan  bireye özel olarak devlet tarafından Aile Bakanlığı aracılığı ile bir çok destek sağlanıyor. Aylık kullanılan elektriğin bir kısmı sosyal destek kapsamında bakanlık tarafından karşılanıyor. Ailedeki birey sayısına göre değişkenlik gösteren bu destekte haneye giren gelir de belirl kriteri oluşturuyor. Bunun yanı sıra geçtiğimiz Mart ayında alınan karar doğrultusunda uygulama başladı. EPDK elektrik faturası desteği alan 3.7 milyon aileyi sevindirecek bir karar aldığı belirtilirken, dar gelirli olan ve sosyal desteklerden faydalanan hanelerden elektrik aboneliği açarken güvence bedeli alınmayacağı belirtildi. Uygulama kısa süre önce başlarken, yüzlerce lira fatura tasarrufu sağlayacağı ortaya çıktı. 

tll

ELEKTRİK FATURALARINDA TASARRUF

EPDK tarafından alınan bu karar dar gelirli bireyin elektrik faturasının düşmesini sağlarken elektriğe abonelik işlemlerinde kolaylık sağlaması hedefleniyor. Elektrik tüketi m kapasitesine göre değişkenlik gösteren bu ödemeler, özellkle de ihtiayaç sahibi haneleri sora sokmaktaydı. Bu bedeller, 1 kW için 128,9 TL, 5 kW için ise 644,5 TL'ye kadar yükselebiliyordu.

tll

MİLYONLARCA HANE FAYDALANACAK

EPDK'nın aldığı kararla birlikte, elektrik faturası desteği alan 3.7 milyon aile bu bedelden muaf olacak. Bu sayede aileler, elektrik aboneliği için toplamda 1.634 TL'ye varan tasarruf sağlayabileceK. Bu destek ile sadece bedelin ortadan kalkacağı değil öte yandan faturalara da büyük destek sağlanacağı tahmin ediliyor. Hal bu iken vatandaşın faturalarını daha kolay ödeyeceği tahmin ediliyor.