Bist 100
9.374,2 0%
DOLAR
31,11 0,2%
EURO
33,69 0,15%
ALTIN
2.020,02 -0,12%

Dünya'nın En Büyük Ağacı Nedir?

Aşağıdaki metin, dünyanın en büyük ağacı olan Sekoya Ağacı hakkında bilgi vermektedir. Sekoya Ağacı, Kuzey Amerika’nın Kaliforniya bölgesinde bulunur ve 3 bin yıl yaşayabilir. Sekoya Ağacı’nın boyu, çapı, kabuğu, tohumu ve kozalağı gibi özellikleri anlatılmaktadır.

Yayın Tarihi: 01.12.2023 13:40
Güncelleme Tarihi: 01.12.2023 13:40

Dünya'nın En Büyük Ağacı Nedir?

Dünyanın En Büyük Ağacı: Sekoya

Dünyanın en büyük ağacı, Kuzey Kaliforniya’da Redwood Ulusal ve Eyalet Parkı’nda yer alır. Bu devasa ağaç, Sekoya Ağacı (Şeker Akça Ağacı) olarak bilinir ve dünyanın en uzun ağaçlarından biridir. Sekoya Ağacı’nın boyu, yaklaşık 40 katlı bir binaya eşit olan 110 metreden fazladır. Dünyanın yaşayan en büyük canlıları olan Sekoya Ağaçları, hem boyutları hem de yaşamlarıyla insanları hayrete düşürür. Peki, bu dev ağaçların özellikleri nelerdir? İşte, Sekoya Ağaçları hakkında bilmeniz gerekenler.

Dünya'nın En Büyük Ağacı Nedir?

Sekoya Ağaçlarının Tarihi ve Anlamı

Sekoya Ağaçları, Kuzey Amerika’nın Kaliforniya bölgesinin yerli ağaçlarıdır. Sekoya Ağaçlarına ismini veren ise, Cherokee kabilesi için yazı sistemi geliştiren Kızılderili bir savaşçıdır. Bu savaşçının adı Sekoyah’tır ve Sekoya Ağaçları, onun onuruna bu ismi almıştır. Sekoya Ağaçları, iğne yapraklı ve pul yapraklı olmak üzere iki türe ayrılır

İğne yapraklı Sekoya Ağaçları:

sürgünün üzerinde balık kılçığı şeklinde ana yapraklara sahiptir.

Pul yapraklı Sekoya Ağaçları:

sürgün dip ve uç kısmı ile kozalak sapında yer alan yapraklardır. Sekoya Ağaçları, her zaman yeşil kalan dev yapılı ağaçlardır.

Dünya'nın En Büyük Ağacı Nedir?

Sekoya Ağaçlarının Özellikleri ve Tohumları

Sekoya Ağaçları, hem boyutları hem de yaşamlarıyla dikkat çeker. Sekoya Ağaçlarının boyu 100 metreyi, çapı 12 metreyi aşabilir. Bu dev ağaçlardan bir tanesiyle, 50 tane altı odalı ev inşa edilebilir. Sekoya Ağaçları, 3 bin yıl yaşayabilen nadir ağaçlardandır. Sekoya Ağaçlarının dış kabuğu, 50 cm kalınlığındadır ve böceklerin sevmediği Mazı tozu ile kokulandırılmıştır. Bu sayede, böcek istilasından korunur. Ayrıca, süngerimsi ve lifli yapısı, asbestli gibi yangına dayanıklıdır. Sekoya Ağaçlarının tohumları ise, çok küçüktür. Bir toplu iğne başı kadar olan bu tohumlar, kozalakların üzeri ve kenarlarındaki pulların altında 3-7 adet bulunur. Sekoya Ağaçlarının kozalakları, 1 yılda olgunlaşır.