Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Dünya basınında yerel seçim: Muhalefetin zaferi, Erdoğan'ın en kötü yenilgisi!

Dünya basını, dünkü yerel seçimlere dair Cumhuriyet Halk Partisi'nin uzun süre sonra gösterdiği başarıyı konu alan çeşitli haberler paylaştı.

Yayın Tarihi: 01.04.2024 12:35
Güncelleme Tarihi: 01.04.2024 12:35

Dünya basınında yerel seçim: Muhalefetin zaferi, Erdoğan'ın en kötü yenilgisi!

Dün tamamlanan yerel seçimlerde muhalafetin elde ettiği başarı tüm dünyada yankılandı. Uluslararası kaynaklar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ilk kez bu kadar kötü yenildiğini yazdı. 

Dün gerçekleşen yerel seçimler sonrası uluslararası medya, muhalefetin başarısının 2028 seçimlerine de yansıyacağını kaydetti. Ana muhalefet partisi Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 30 yıl aranın ardından ilk kez 7 şehirde oy çoğunluğunu alırken, seçimle ilgili yorum yapan çeşitli haber kaynaklarının söylemleri dikkat çekti. 

Mevcut İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu aday olduğu 2024 yerel seçimlerinde AK Parti’nin adayı Murat Kurum’a karşı kazanan isim oldu. Murat Kurum’a 1 milyon oyluk fark atan İmamoğlu’nun zaferi kutlanırken, dünya basını bu sonuçların 2028 Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yansıyabileceğini konuştu. 

Reuters: Erdoğan hezimete uğradı 

Reuters haber ajansı, "Türkiye'nin yeniden dirilen muhalefeti, önemli yerel seçimlerde Erdoğan'ı hezimete uğrattı" başlığıyla seçim sonuçlarını değerlendirdi. İmamoğlu'nun, AK Parti'nin adayı Murat Kurum'a karşı yaklaşık 10 puanlık bir farkla önde olduğuna dikkat çekildi. Reuters'a göre, bu sonuçlar 20 yılı aşkın süredir iktidarda olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti için tarihi bir yenilgi anlamına geliyor.

BBC: Muhalefet tarihi zafer kazandı! 

İngiltere'nin BBC isimli yayın kuruluşu da "Türkiye'de yerel seçimler: Muhalefet tarihi zaferle Erdoğan'ı afallattı" başlığıyla seçim sonuçlarını duyurdu. BBC, seçim sonuçlarının Erdoğan için önemli bir darbe olduğunu ve İmamoğlu'nun İstanbul'daki zaferini vurguladı.

The Guardian: CHP ülke siyasetinin merkezine taşındı

İngiltere'nin The Guardian gazetesi, Ekrem İmamoğlu'nun İstanbul'daki zaferinin CHP'yi ülke siyasetinin merkezine taşıdığını belirtti. Gazete, CHP'nin Erdoğan'a beklenmedik bir darbe vurduğunu ifade etti.

WSJ: Sonuçlar ekonomiyi yansıtıyor 

ABD'nin The Wall Street Journal gazetesi ise "Erdoğan, Türkiye'deki seçimde yenilgi yaşadı" başlığıyla seçim sonuçlarını duyurdu. Gazete, sonuçların AK Parti içinde ekonomiden duyulan hoşnutsuzluğu yansıttığını belirtti.

ZEIT: Muhalefet tarihi bir zafer kazandı

Almanya'nın Die Zeit gazetesi ise "Muhalefetten tarihi zafer" başlığıyla seçim sonuçlarını değerlendirdi. Gazete, CHP'nin İstanbul'da net bir zafer elde ettiğini ve bu sonuçların 2028'deki Cumhurbaşkanlığı seçimlerini etkileyebileceğini ifade etti.