Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Dezenflasyon patikası güven veriyor: TCMB Başkanı Erkan bankacılarla buluştu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan, bankacılık sektöründeki son durumu değerlendirmek üzere Türkiye Bankalar Birliği (TBB) yönetimi ile bir araya geldi. Toplantıda, TL’ye geçiş, dezenflasyon hedefi ve ihracat ve yatırım kredileri gibi konular ele alındı.

Yayın Tarihi: 07.12.2023 10:38
Güncelleme Tarihi: 07.12.2023 10:38

Dezenflasyon patikası güven veriyor: TCMB Başkanı Erkan bankacılarla buluştu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan, bankacılık sektöründeki son durumu değerlendirmek üzere Türkiye Bankalar Birliği (TBB) yönetimi ile bir araya geldi. Toplantıda, bankacılık sisteminde döviz dönüşümlü mevduatların azaltılması, Türk lirasına geçiş ile TCMB’nin ihracat ve yatırıma yönelik destekleri kapsamında reeskont ve Yatırım Taahhütlü Avans Kredilerine (YTAK) yönelik uygulamalar ele alındı. 

TL’YE GEÇİŞ HEDEFLERE UYGUN ŞEKİLDE DEVAM EDİYOR

Erkan, toplantıda yaptığı konuşmada, hem yurt içi hem de yurt dışı yerleşiklerin TL’ye olan talebinin arttığını belirterek, TL’ye geçişin hedeflere uygun şekilde devam ettiğini söyledi.

Erkan, para politikasının birikimli ve gecikmeli etkilerinin devreye girmesiyle dezenflasyonun 2024 yılında son Enflasyon Raporu’nda ilan edilen patikayla uyumlu şekilde gerçekleşeceğini öngördüklerini aktardı.

Erkan, “Reel sektör ve piyasaların dezenflasyon patikasına olan inancı artıyor ve beklentilerde fiyatlama davranışlarına da yansımaya başlayan bir iyileşme görülüyor” dedi.

BANKACILIK SEKTÖRÜ TL’YE GEÇİŞİ DESTEKLİYOR

TBB Yönetim Kurulu Başkanı Alpaslan Çakar da para politikasının enflasyonun düşürülmesine odaklanmasını çok değerli ve olumlu bulduklarını kaydetti.

Çakar, ekonominin daha da güçlendirilmesini amaçlayan uygulamaların olumlu sonuçlarının görülmekte olduğunu vurgulayarak, yatırımların ve büyümenin devam ettiğine, görünümün pozitife döndüğüne, öngörülebilirliğin arttığına ve risk priminin azaldığına işaret etti.

Çakar, piyasalarda istikrarın ve güvenin korunması sayesinde TL’ye olan talebin artması ile yatırım, istihdam, üretim ve ihracat yoluyla büyümenin bankacılık sektörünce finansmanına olan katkısının dengeli ve kaliteli şekilde güçlenmesini destekleyeceğini ifade etti.

TOPLUMSAL YATIRIM NOTU’NA İLİŞKİN ÇALIŞMA YÜRÜTÜLECEK

Toplantıda, ayrıca, geliştirilmekte olan Toplumsal Yatırım Notu’na ilişkin bir çerçeve oluşturularak ortak çalışma yürütülmesine dair mutabakat sağlandığı bildirildi.

Toplumsal Yatırım Notu, bankaların sosyal, çevresel ve kurumsal yönetim alanlarında performanslarını ölçmeyi ve geliştirmeyi amaçlayan bir değerlendirme sistemi olarak tanımlanıyor.