Bist 100
9.344,97 1%
DOLAR
30,91 -0,02%
EURO
33,47 -0,04%
ALTIN
2.012,14 0,01%

Deprem bölgesindeki çocuklara eğitim desteği

6 Şubat'ta Kahramanmarşa merkezli 11 ilde gerçekleşen depremin etkileri hala sürüyor. Depremden zarar gören dört il ile Gaziantep’in iki ilçesindeki özel okullarda öğrenim gören 40 bin öğrenciye, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından eğitim ve öğretim desteği sağlanacak.

Yayın Tarihi: 30.11.2023 09:49
Güncelleme Tarihi: 30.11.2023 09:49

Deprem bölgesindeki çocuklara eğitim desteği

Milli Eğitim Bakanlığı, depremden etkilenen dört il ile Gaziantep’in iki ilçesindeki özel okullarda öğrenim gören 40 bin öğrenciye eğitim ve öğretim desteği verileceğini duyurdu. Bakanlık, bu destek kapsamında okul öncesi eğitim kurumlarındaki 4 bin öğrenci için 12 bin 800 lira, 10 bin ilkokul öğrencisi için 15 bin 400 lira, 10 bin ortaokul öğrencisi için 18 bin lira ve liselerdeki 16 bin öğrenci için 18 bin lira ödeme yapacak. Bakanlık, bu desteğin amacının, depremden mağdur olan öğrencilerin eğitimlerine devam edebilmelerini sağlamak olduğunu belirtti.

Türkiye, son yıllarda pek çok depremle karşı karşıya kaldı. 6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli 11 ilde meydana gelen depremler, binlerce insanın hayatını kaybetmesine, yaralanmasına ve evsiz kalmasına neden oldu. Depremler, aynı zamanda eğitim sistemini de olumsuz etkiledi. Deprem bölgelerindeki okullar hasar gördü, öğrenciler ve öğretmenler psikolojik travma yaşadı, uzaktan eğitim süreci aksadı. Bu durum, özellikle özel okullarda öğrenim gören öğrenciler için büyük bir sorun teşkil etti. Özel okullar, depremden etkilenen öğrencilerine indirim, erteleme veya burs imkanı sağlamakta zorlandı. Bazı öğrenciler, özel okullardan ayrılmak zorunda kaldı.

DEPREM BÖLGELERİNDEKİ ÖZEL OKULLARIN DURUMU

Deprem bölgelerindeki özel okullar, depremden sonra büyük zorluklarla karşılaştı. Özel okullar, hem fiziksel hem de ekonomik olarak hasar gördü. Bazı okullar, binalarının yıkılması veya hasar görmesi nedeniyle faaliyetlerine ara vermek zorunda kaldı. Bazı okullar ise, öğrenci sayısının azalması, velilerin ödemelerini yapamaması veya erteleme talep etmesi nedeniyle gelir kaybı yaşadı. Özel okullar, depremden etkilenen öğrencilerine indirim, erteleme veya burs imkanı sağlamaya çalıştı. Ancak bu çabalar, yeterli olmadı. Bazı öğrenciler, özel okullardan ayrılmak zorunda kaldı. Deprem bölgelerindeki özel okullarda öğrenim gören öğrenci sayısı, depremden önceki yıla göre yüzde 20 azaldı.

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI’NIN EĞİTİM DESTEĞİ

Milli Eğitim Bakanlığı, depremden etkilenen özel okullardaki öğrencilere eğitim ve öğretim desteği verileceğini açıkladı. Bakanlık, bu destek kapsamında, depremden zarar gören Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya ile Gaziantep'in İslahiye ve Nurdağı ilçelerindeki ilçelerindeki özel okullarda öğrenim gören 40 bin öğrenciye, 2023-2024 eğitim ve öğretim yılında ödeme yapacak. Bakanlık, bu ödemelerin, öğrencilerin özel okulların eğitim ücretlerini karşılamak için kullanılacağını belirtti. Bakanlık, bu desteğin amacının, depremden mağdur olan öğrencilerin eğitimlerine devam edebilmelerini sağlamak olduğunu vurguladı.

EĞİTİM DESTEĞİNİN MİKTARI VE KAPSAMI

Bakanlık, bu destek kapsamında, depremden zarar gören dört il ile Gaziantep’in iki ilçesindeki özel okullarda öğrenim gören 40 bin öğrenciye, ödeme yapacak. Bakanlık, bu ödemelerin, öğrenci başına şu şekilde dağıtılacağını açıkladı:

• Okul öncesi eğitim kurumlarındaki 4 bin öğrenci için 12 bin 800 lira

• İlkokullardaki 10 bin öğrenci için 15 bin 400 lira

• Ortaokullardaki 10 bin öğrenci için 18 bin lira

• Liselerdeki 16 bin öğrenci için 18 bin lira

İllere göre eğitim ve öğretim desteği verilecek okul kademe ve türleri, öğrenci sayısı, öğrenci ve okul seçilmesine ilişkin ölçütler ile diğer ilgili hususlar Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanacak kılavuzda belirtilecek.