Bist 100
9.756,02 1%
DOLAR
32,52 -0,09%
EURO
34,8 -0,2%
ALTIN
2.406,69 -0,47%

Deposunu doldurmayan yandı! Akaryakıta okkalı zam yola çıktı

Rusya, Türkiye’nin en çok petrol aldığı ülkeler arasında yer alıyor. Ancak Rusya’nın son dönemde verdiği bir karar, Türkiye’yi büyük bir şaşkınlığa uğrattı. İşte o karar!

Yayın Tarihi: 04.03.2024 13:24
Güncelleme Tarihi: 04.03.2024 13:24

Deposunu doldurmayan yandı! Akaryakıta okkalı zam yola çıktı

Rusya, dünyanın en büyük petrol üreticilerinden biri olarak biliniyor. Ancak Rusya, 1 Mart itibariyle petrol ihracatını 6 ay boyunca durduracağını açıkladı. Türkiye’nin bu karardan istisna edilmemesi halinde, yakıt fiyatlarının fırlayacağı belirtildi.

RUSYA'DAN TEPKİ ÇEKEN KARAR

Rusya, ülke içindeki petrol talebinin artması ve rafinerilerin bakıma alınması nedeniyle, petrol satışı yaptığı ülkeler için önemli bir karar aldı. 1 Mart itibariyle petrol ihracatını 6 ay boyunca durduracağını duyuran Rusya, büyük bir tepki çekti.

akaryakıt zammı

RUSYA'NIN KARARI TÜRKİYE'Yİ DE ETKİLİYOR

Rusya’nın petrol ihracatını 6 ay durdurma kararı, Türkiye’yi de etkiliyor. Türkiye, günlük 400 bin varil petrol alıyor Rusya’dan. Türkiye’nin bu karardan ayrı tutulmaması halinde, yakıt fiyatlarının 1 Mart’tan itibaren yaz sonuna kadar sürekli artacağı uyarısı yapılıyor.

RUSYA O ÜLKELERİ MUAF TUTTU

Rusya’nın petrol ihracatını durdurma kararı, Avrasya Ekonomik Birliği’ne üye olan ülkeleri, Moğolistan’ı, Özbekistan’ı ve Gürcistan’ın Rusya tarafından desteklenen Güney Osetya ve Abhazya gibi iki bölünmüş bölgesini etkilemeyecek. Bu ülkelerin ve bölgelerin bu karardan istisna edildiği bildirildi.