Bist 100
9.374,2 0%
DOLAR
31,1 0,18%
EURO
33,7 0,18%
ALTIN
2.023,13 0,04%

Bu yolu yürümeden ölmemeliyim diyeceksiniz! Yurtiçinden yurtdışından bir çok ziyaretçi bu yolu yürümek için geliyor

Doğayla iç içe mükemmel bir gezi rotası planlamak istiyorsanız, bu yolu yürümeden harika bir gezi rotası planladım dememelisiniz! Bu yolu yürürken dilerseniz kamp yapabilir, bulduğunuz alanlarda denize girip koyların tadını çıkartabilirsiniz. Bu yolu yürümek tam tamına bir ay sürüyor!

Yayın Tarihi: 01.12.2023 15:37
Güncelleme Tarihi: 01.12.2023 15:37

Bu yolu yürümeden ölmemeliyim diyeceksiniz! Yurtiçinden yurtdışından bir çok ziyaretçi bu yolu yürümek için geliyor

Likya Yolu; Fethiye’den başlayarak Antalya’ya kadar uzanan, oldukça etkileyici ve bir çok tarihi yapıyla eşleşmiş bir yürüyüş yol. Tarihte Likya olarak isimlendirilen Teke Yarımadası'nın patikalarından oluşan gizli ve macera dolu bu yürüyüş güzergahı tüm gezginlerin dikkatini çekiyor. Özellikle son dönemler içersinde oldukça popüler olan bu yürüyüş rotası tarihten bir çok izi de barındırıyor.

Likya yolu meraklısına tertemiz bir hava, macera dolu patika bir yol, deniz manzaraları, doğal güzellikler ve beraberinde tarihi kalıntılar sunuyor. Her yıl sırf bu yolu yürümek için yerli yabancı turistler kilometrelerce yol kat ederek Likya Yoluna geliyor. Bu muhteşem doğa ile iç içe olan Likya Yolunun rotası 1992 ile 1999 yılları arasında Kate Clow isimli kişi tarafından oluşturuluyor. Kate Clow yapmış oldu çalışmalarını Likya Yolu isimli kitabı ile bütün dünyayı duyuruyor ve Likya Yolunu meşhur ediyor.

Dünyadaki en uzun 10 yürüyüş yolu asında yer alan Likya Yoluna düzenli olarak bakım yapılmaktan geri durulmuyor. Bu bakım ve onarım işlemleri ise Kate Clow derneği gönülleri aracılığı ile sürekli olarak yapılıyor.

Likya yolu

LİKYA YOLU NEREDE?

Son dönemlerde dillere destan herkesin ziyaret noktası olan likya yolunun uzunluğu 500 km’den fazla. bu yol Fethiye‘nin Ovacık yakınında bulunan Hisarönü‘nden başlayarak Antalya’ya yaklaşık olarak 20 km uzaklıkta olan Konyaaltı Geyikbayırı'na kadar gidiyor. Tarihi patika, kırmızı ve beyaz yol çizgileri ile işaretlenmiş. Doğa severler için harika bir macerayı içersinde bulunduruyor.

LİKYA YOLU KAÇ KİLOMETRE?

Türkiye’nin ilk ve en uzun mesafeli yürüyüş yolu olan Likya Yolu doğa harikası manzaraları ve beraberinde tarihsel izleri bünyesinde barındırıyor. 2015 yılına baktığımız zaman aslında 509 km uzunluğuna sahip olan Likya yolunun yürüyüş rotası Hisarçandır Köyü’nde son buluyordu. Yeni eklenen rotalar ile beraber yolu toplamda 535 km uzunluğuna kadar ulaşıyor. Fethiye’den başlayarak Antalya’da son bulan Likya yolunun, Teke yarımadasındaki patikalardan işaretlenerek özel olarak yol haritası çıkartılıyor. Böylelikle Likya yolunun güzergahı oluşturuluyor.

Likya yolu

LİKYA YOLU YÜRÜYÜŞÜ KAÇ GÜN SÜRER? 

Likya yolu bir çok farklı ve zorlu parkurdan oluşan bir yürüyüş rotası. Bu sebeple yürüyüşün kaç gün süreceğine dair net bir şey söylemek maalesef mümkün değil. Günde ortalama olarak 25 km yol yürümek koşulu ile Likya yolu 20 gün sürebilir. Hatta bazı günler içersinde 25 km’den daha fazla bazı günler ise az yürüyerek bu süreci dengede tutabilirsiniz.

LİKYA YOLUNA NE ZAMAN GİDİLMELİ? 

Meşhur Likya yolu Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü bir bölge içerisinde yer alıyor. Bu sebeple her ay içersinde yürüyüşü planlamak elverişli olabilir. Kışlar sert geçmediği için kışın yürümek de mantıklıdır. Yalnız yine de yürüyüş için sonbahar ya da ilkbahar mevsimleri daha ideal bir seçenek olarak karşımıza çıkar. Yaz ayları için ise Likya yolunu değerlendirdiğimizde havanın fazla sıcak olmasıyla yolun daha uzun sürmesi mümkündür.