Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Bergama'da gezilecek yerler' Sıcaklık havadan mı insandan mı belli değil

Türkiye'nin en güzel şehirlerinden biri olara ilan edilen Bergama, bunu da tarihi ve kültürel zenginliğinden almıştır

Yayın Tarihi: 07.11.2023 08:02
Güncelleme Tarihi: 07.11.2023 08:02

Bergama'da gezilecek yerler' Sıcaklık havadan mı insandan mı belli değil

Türkiye'nin en güzel şehirlerinden biri olara ilan edilen Bergama, bunu da tarihi ve kültürel zenginliğinden almıştır. Antik çağlardan bu zamana kadar çok sayıda medeniyete ev sahpliği yapmıştır. Elenistik dönemin en güçlü krallıklarından Pergamon’un başkenti olarak tarihe geçmiştir. Her turun gezi rotasında yer alan Bergama tarihi yansıtması ile ve şu anki nostaljik sokakları ile dikkatleri üzerine çekmektedir.  Antik Kentin muhteşem güzelliğinin yanı sıra bugünkü yerleşim yerlerinin renkliliği de gezi rotası olarak çok dikkat çekmektedir 

BERGAMA'DA GEZİLECEK YERLER

Gezi rotasını Bergamaya çevirecek olan gezgin'in ilk olarak gideceği yer Antik Kent olmaktadır. Dünyanın en yüksek tiyatrosu Zeus Sunağı, Athena Tapınağı, Kütüphane, Trajan Tapınağı, Asklepion yapıları mucizevi güzelliği ile sizleri karşılayacaktır.

Antik kentte yer alan çoğu eserler Almanya'ya taşınmıştır ancak yine de buradaki manzara unutulmaz bir deneyim olmaktadır. Antik kentten sonra Bergama'nın sokaklarındaki nostaljik yaşama tanıklık edebilirsiniz. Eski Rum Mahallesi olan Kale Mahallesi en orak yerler arasında yer almaktadır. Geçmiş zamanda savaş dolayısıyla boşalan evlere şu anda yerleşen insanlar, ziyaretçisine adeta muhabbetin en dibini yaşatacak sıcak kanlılığı sahiptir. 

KALE İÇİNE GİTMEDEN OLMAZ

Kale Mahallesi Bergama demektir.  Bergama'nın kültürü, gelenek ve göreneklerini yansıtan bir semt olarak karşımıza çıkan Kale Mahallesi gerek halısı, köftesi ve çığırtması ile yöresel lezzetler ile dikkat çekmektedir. Öte yandan el sanatları da geçmiş tarihten bu yana ustaların elinden sunulmaktayken, tatlı küçük renkli bahçeleri de görülmesi gereken yerler arasında yer almaktadır. 

Kızıl Avlu Bergama'nın en önemli noktalarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır Kırmızı tuğlalardan yapılmış çok büyük olan bu yapı Romalılar döneminden bu zamana kadar gelmiştir. Mısır Tanrısı Serapis'e adanmıştır. Tarihten bu zamana kadar ise kilise, cami gibi yerler olarak kullanılmıştır.

Öte yandan 1399 senesinde Beyazıt tarafından tamamlanmış Ulu Cami'de nadir mermer yapısı ile dikkat çekmektedir. Tarihi kültürü ve farklı tatları ile farklı rotalar arasında yer alan Bergama kışın soğuğunda sizi ısıtmak için adeta beklemektedir