Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Benzin ve Motorinde vakit daralıyor! Bu seferki zam adeta cepleri delip geçiyor

Özellikle en son petrol fiyatlarına bağımlı olarak artışın ön planda olduğu akaryakıt zamlarına bu sefer ÖTV zammının feriştahı gelecek yorumları yapılmaya başlamış bulunuyor.

Yayın Tarihi: 18.06.2024 15:52
Güncelleme Tarihi: 18.06.2024 15:52

Benzin ve Motorinde vakit daralıyor! Bu seferki zam adeta cepleri delip geçiyor

Geçtiğimiz seneden beri akaryakıt fiyatları ket be artış gösterdi. Gerek küresel yaşanan olaylar, doların artışı, petrol fiyatlarının etkisi ile artış gösteren akaryakıt fiyatları senede iki kere uygulanan ÖTV zammından da nasibini alıyor. Yapılan açıklamada akaryakıt fiyatları yine zamlanıyor! Temmuz ayının başında TÜİK tarafından açıklanacak olan oranlar kapsamında, kur ve vergi artışlarıyla birlikte, akaryakıt fiyatlarına büyük bir zam daha geleceği kaydedildi. Özellikle en son petrol fiyatlarına bağımlı olarak artışın ön planda olduğu akaryakıt zamlarına bu sefer ÖTV zammının feriştahı gelecek yorumları yapılmaya başlamış bulunuyor.

tll

2,5 TL'lik Zam Gelecek!

2024 yılının Ocak-Mayıs döneminde ilk 5 aylık veri ÜFE artışı yüzde 17,87 olarak belirlendi. TÜİK'in haziran ayı ÜFE verileriyle birlikte, akaryakıttaki maktu ÖTV artış oranının da netlik kazanacağı ifade ediliyor. İlk 5 ay içerisinde aylık ortalama olarak yüzde 3,35 oranında artış hesaplanırken ÜFE’nin HAziran ayında artış göstereceği ve yüzde 21,82'ye ulaşacağı öngörülüyor.

Yukarıdaki bahsi geçen tutara ulaşılması durumunda bu artış ÖTV maktu oranını da etkileyecek. Bu durum da ürün ve hizmetlere artı şekilde artış olarak geri gelecek. Geçtiğimiz yaz yüzde 20’ye yükselen ÖTV tutarı vergi artışının benzinde 2,47 lira, motorinde ise 2,32 lira olacağı belirtilmiş bulunuyor.

akaryakıt

Maktu ÖTV tutarları en son uygulama akabinde bir litre benzinde 9,45 lira, bir litre motorinde ise 8,86 lira civarında seyrediyor. Beklentilere göre, bu tutarlar üzerine gelecek olan zamlar, akaryakıt fiyatlarını daha da yukarı çekecek.

Akaryakıta yönelik Temmuz ayında yapılacak olan zam, sürücüyü derinden sarsacağa benziyor. Maliyert fiyatlarının artışı sebebiyle tüketicinin de etkileneceği ön görülüyor. Hem devlet politikaları hem de uluslararası piyasalarda yaşanan gelişmelerden etkilenen akaryakıt fiyatlarında zam uygulaması Temmuz ayında devreye girecek.