Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Bayramdan sonra emekliye ŞOK! Emekli maaşları verilmeyecek

Yapılan çalışmalar akabinde 18’in de emekli maaşını almaya başlayacak olan on binlerce emeklinin maaşlarının verilmeyeceği ortaya çıktı.

Yayın Tarihi: 18.06.2024 12:04
Güncelleme Tarihi: 18.06.2024 12:04

Bayramdan sonra emekliye ŞOK! Emekli maaşları verilmeyecek

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), son zamanlarda alınan ihbarlar üzerine harekete geçti. Bir çok usulsüzlük olduğu iddiaları ile harekete geçen SGK, alınan karar doğrultusunda 50.000’e yakın emeklinin maaşında kesintiler yaşanacağını belirtti. SGK tarafından özellikle de son zamanlarda usulsüzlük olduğu gerekçesi ile maaşlarda kesinti yapılacağını açıklamadı emekliler arasında bir hayli endişe ortamının oluşmasına mahal verdi.

Yapılan çalışmalar akabinde 18’in de emekli maaşını almaya başlayacak olan on binlerce emeklinin maaşlarının verilmeyeceği ortaya çıktı. SGK, Sahte Sigortalılık ve Sahte İş Yeri Takip Platformu'nu kurması akabinde sıkı denetimleri ile birlikte usulsüzleri tespit etme konusunda çalışmalarına hız kazandırdı. Kurulan bu platformda çalışmalar hız kesmeden devam ederken, sigortalı olarak çalışan vatandaşlar belirlenerek gerekli önlemler alınacak. Çalışmalar akabinde alınan kararlar kamuoyuna sunulurken, hangi emekli kesiminden bu kesintilerin yapılacağı konusu merak edildi.

TL

EMEKLİYE HAZİRAN MAAŞI ŞOKU

İnternet sayfalarında ortaya atılan iddialarda emekli maaşlarında usulsüzlük tespit edildiği gerekçesi ile SGK tarafından çalışmaların başlatıldığı açıklanırken, normal şartlarda 18-27 Haziran tarihlerinde ödenecek olan emekli maaşları , yukarıda bahsi geçen emekliye ödenmeyecek. Yapılan açıklamada emekli maaşlarında usulsüzlük tespit edilen emekliye yasal işlem başlatılacağı da belirtildi.

Söz konusu sistemde sahte işyerlerinin mevcudiyetinin ispat çalışmalarının devam edildiği açıklanırken, bu işyerlerinde sigortalı olarak çalışan vatandaşların tespit edilmiş durumda olduğu da ortaya çıktı.

Geçtiğimiz yıl başlatılan uygulama kapsamında maaş kesilme talimatlarının uygulamasının bayramdan sonraki ilk maaşlarda başlayacağı ilan edilirken, usulsüzlük tespit edilen emeklilerden istenen prim miktarını yeniden ödemesi ve elde ettiği maaşı yasal faizleriyle birlikte iade etmesi bekleniyor.