Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Bankalarda kallavi artış! O rakam üzerine 47 faizi ekleyen ömür boyu evde OTURUYOR!

Mevduat hesaplarına ilgi gün gün artarken özellikle de yüksek miktarda yatırımı olan vatandaş, hangi banka ne kadar faiz veriyor sorusunun yanıtını araştırıyor.

Yayın Tarihi: 07.12.2023 13:15
Güncelleme Tarihi: 07.12.2023 13:15

Bankalarda kallavi artış! O rakam üzerine 47 faizi ekleyen ömür boyu evde OTURUYOR!

Her ay düzenlenen Merkez Bankası faiz toplantılaeı mevduat yatırımcısını da yakından ilgilendiriyor. Kıyıda köşede yılların birikimi parası olan ya da bir yeri satması sonrasında ya da miras gibi işlemler sonrasında yastık altına parasını yatıran vatandaş, gün geçtikçe yatırımının erimemesi adına önlem almak istiyor. Diğer tarafan belirlenen süre içerisinde artı maaş gibi ödeme almak isteyen yatırımcı da mevduat hesaplarına yöneliyor. Bankalar da mevduat hesapları ile alakalı güncellemelerini ay ay vatandaşa sunuyor. Bankalar yüksek faiz oranları ile müşteri kazanma yolunda ilerlerken, vatandaş da en yüksek getiri sağlayan bankayı tercih ediyor. TCMB son aylarda sıkı para politikası uygularken, KKM'lerden çıkışu hedefliyor. TL'nin güçlenmesi adına alınan faiz artırım kararları, kredi kartı ve kredi faizlerini etkilediği gibi mevduat fazilerini de dolaylı yollardan etkiliyor. Bu kapsamda mevduat hesaplarına yüzde 50 faiz yolu gözükmüş gibi duruyor.

Elinde parası olan hangi yatırım aracını kullanacağı konusunda araştırmalarını sürdürürken, mevduat üzerinde parası olan da mevduat faiz hersaplarını vade sonu gelmeden öğrenmek istiyor. Mevduat hesaplarına ilgi gün gün artarken özellikle de yüksek miktarda yatırımı olan vatandaş, hangi banka ne kadar faiz veriyor sorusunun yanıtını araştırıyor.

tl

MİKTARA GÖRE MEVDUAT FAİZİ VERİLİYOR

Mevduat getirisinde mevduat vade sayısı ile birlkte miktarda büyük önem arz ediyor. Bu kapsamda miktar yükseldikçe faiz oranlarında artış gözlemlenebiliyor. Öte yandan vade sayısı da uzadıkça bankalar faiz oranlarını arttırıyor. Bu kapsamda bankanın parayı işleme vakti daha çok faiz oranı alınmasını sağlıyor.

Mevduat faiz oranlarının yüzde 47'ye kadar dayandığı günümüzde, bu oranın yüzde 50'ye kadar ulaşacağı uzmanların tahminlerinde yer alıyor.

TCMB Kasım ayı toplantısında politika faizini 500 baz puanla %40’a çıkarıldığını açıklamıştı. Bu açıklamanın etkisi yeni yeni çıkmaya başlarken, kimi bankalar kişiye özel kampanyalarında faiz oranını yüzde 50'ye kadar çıkardığı gözlemleniyor. Ancak genel olarak banka faizleri 45 47 olarak devam ediyor.

zam

Kıyıda köşede 2.500.000 TL'si olan vatandaş hangi bankadan ne getirialacağını merak ediyor. Bu kapsamda banka banka değişen faiz oranları vade sayısına göre de değişkenlik gösteriyor. Bankalar yeni hesap açılışı gerçekleştirecek olan müşterisine yüksek faiz olanağı sağlıyor.

ING Bank %42 Faiz Oranı ile 87.452,05 TL kazanç sağlıyor.

Fibabanka %45 Faiz Oranı ile 93.698,63 TL kazandırıyor.

Akbank ise 92 günlük vade sayısına yüzde 47 faiz oranını uyguluyor.