Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Bakanlık devreye girdi Kripto paralar devlet tarafından kontrol edilecek! İlk ADIM atıldı

Kara para aklamanın önüne geçişmesi adına uzun süredir süregelen kripto para düzenlemesi çalışmaları devam ediyor. Kripto para piyasası için son dakika düzenlemeler konusunda gelişmeler mevcut.

Yayın Tarihi: 06.12.2023 15:28
Güncelleme Tarihi: 06.12.2023 15:28

Bakanlık devreye girdi Kripto paralar devlet tarafından kontrol edilecek! İlk ADIM atıldı

Kripto piyasasına para girmeye başladı. Son zamanlarda BTC 40 binin üzerinde seyrederken, para girişlerinin başlaması, BTC boğa sezonu geliyor dedirtti. Kara para aklamanın önüne geçişmesi adına uzun süredir süregelen kripto para düzenlemesi çalışmaları devam ediyor. Kripto para piyasası için son dakika düzenlemeler konusunda gelişmeler mevcut. 

Dünya genelinde bir trilyon dolar işlem hacmine hakim olan Kripto paralar konusunda yasal düzenlemenin yeni yıl itibarıyla meclise getirileceği Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanmış bulunuyor. Avrupa ülkelerinde uygulama sürecinin başladığı vergi düzenlemesi için ülkemizde de çalışmalar başlamış bulunuyor. Belli bir tutarın üstünde Kripto para değerleri için vergi alınacağı bildirilirken sermaye şartının aranmasının yanı sıra alım ve satımlarda denetimlerin kuvvetlendirileceği de belirtilmiş bulunuyor.

kripto

Kripto paralardan vergi alınması adına yasanın yılbaşı itibariyle tamamlanıp onay alacağı belirlenirken bu kapsamda Kripto varlıklar üzerinden kötüye kullanım olmasının da önüne geçilmesi planlanıyor.

2024 yılında vergiler tamam

Kripto varlıkların varlığı kabul edilerek finansal düzenleme olarak sağlanacak. Belirli tutarın üzerindeki para çekme işlemleri için vergi alınacak iken şirketlerin de bu kapsamda sermaye sunma gerekliliği onaylanacak.

Listeden çıkartılacak

Kripto para sektörünün terörizmin finansmanı olarak kullanılması ve kara para aklamanın önüne geçilmesi amacıyla yasallaşması beklenen düzenleme sayesinde mali eylem görev gücünün ülkemizi gri listeden çıkartacağı da tahmin ediliyor. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek yaptığı açıklamalarda ülkemizin gri listeden çıkartılması için 40 standarttan 39 standardı taşıdığı ve tek konunun Kripto paralar olduğunu belirtti. Bu kapsamda Kripto para kanunlarının da onay alması halinde artık Türkiye Bu listede yer almayacak.

c

FAFT tarafından belirtilen 40 kriterin de tamamı bu sayede yerine getirilmiş olacak.

Her işleme vergi geliyor

Avrupa ülkelerinde bir süredir uygulamaya konulan yüksek tutarlardaki değerler için vergi alınma yasası ülkemizde de uygulanacak. Sermaye Piyasası Kurulu Kripto paralar ile alakalı karar verecek. Kripto para işlemi yapan borsalara sermaye şartı getirilecek iken teminat gösterilmesi gibi birçok koruyucu adımında atılacağı belirtilmiş bulunuyor