Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Bakanlık bu tarım ürünlerini muhafaza edenlere kira, analiz ve nakliye desteği ödeyecek!

Tarım ve Orman Bakanlığı çeşitli tarım ürünlerinin muhafazasını yapan üreticilere kira, analiz ve nakliye desteği ödeyecek.

Yayın Tarihi: 06.01.2024 11:17
Güncelleme Tarihi: 06.01.2024 11:17

Bakanlık bu tarım ürünlerini muhafaza edenlere kira, analiz ve nakliye desteği ödeyecek!

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan yeni bir açıklamada, lisanslı depolarda belirli tarım ürünlerini muhafaza edenlere kira, nakliye ve analiz desteği ödeneceği duyuruldu. 

2024 yılında da çeşitli Tarımsal Destek Ödemelerine devam eden Tarım ve Orman Bakanlığı, bu kapsamda Lisanslı Depolarda Muhafaza Edilen Tarımsal Ürünler İçin Destekleme Ödemesi Yapılması Hakkında Tebliğ’i, Resmi Gazete’de yayımladı. Yayımlanan bilgiler kapsamında hangi ürünlerin muhafazasına destek verileceği de öğrenildi. 

Bakanlık tarım ürünü muhafaza edenlere ne kadar ödeme yapacak? 

tarım bakanlığı

Bakanlığın bildirdiklerine göre lisanslı depolarda buğday, arpa, yulaf, çavdar, mısır, çeltik, pirinç için ton başına 6 lira, mercimek, nohut, fasulye, soya fasulyesi muhafaza edenlere 8 TL, ayçiçeği muhafaza edenlere 10 TL, fındık, zeytin ve zeytinyağı muhafaza edenlere 15 TL, pamuk muhafaza edene 25 TL, Antep fıstığı, kuru kayısı, kuru üzüm muhafaza edenlere de aylık 30 TL kira desteği verilecek. 

Ayrıca yine yukarıdaki ürünleri muhafaza edenlere ton başına 25 TL ile 100 TL arasında nakliye ücreti verilirken, 6 TL ile 50 TL arasında da analiz desteği verilecek. 

Ürün muhafazası yapana kira, nakliye ve analiz desteği ne zaman yatacak? 

2023 yılı hasat dönemi için en fazla 6 ay süreyle kira desteği veriliyor olacak. İlave kira, nakliye ve analiz ücreti desteğinden faydalanabilmek için de tarih şartı aranacak. Yayımlanan bilgilere göre, ilave destek almak için, mevcut ücretim yılının ürünlerinin depolama başlangıç döneminin, mevcut yılın son günü arasında lisanslı bir depoya girme şartı aranıyor olacak. 

tarım desteği

Kira, nakliye ve analiz desteğine başvuru nasıl yapılır? 

Üreticilerin nakliye ve analiz desteğinden faydalanabilmesi için kira desteği başvurusu yapması şartı aranacak. Kira desteğinden faydalanan üreticinin üretim miktarı baz alınarak nakliye ve analiz desteği, bir defaya mahsus olarak ödenecek. 

Geçtiğimiz yıla ilişkin kira, analiz ve nakliye desteği almak isteyenlerin, 30 Haziran 2024’e kadar il ve ilçe müdürlüklerine başvuru yapması gerekecek.