Bist 100
10.471,32 0%
DOLAR
32,64 -0,47%
EURO
34,97 -0,78%
ALTIN
2.413,43 -0,8%

AYM üyelerine suç duyurusu: Yargıtay’da mevzuat incelemesi sürüyor

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Gezi Parkı davası hükümlüsü ve TİP milletvekili Can Atalay’ın hak ihlali kararına uyulmamasını isteyerek, bu kararı veren 9 AYM üyesi hakkında suç duyurusunda bulundu. Peki, bu suç duyurusu ne anlama geliyor ve nasıl sonuçlanacak? İşte detaylar…

Yayın Tarihi: 21.11.2023 15:33
Güncelleme Tarihi: 21.11.2023 15:33

AYM üyelerine suç duyurusu: Yargıtay’da mevzuat incelemesi sürüyor

Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin, Gezi Parkı davası hükümlüsü ve TİP milletvekili Can Atalay’ın hak ihlali kararına imza atan 9 AYM üyesi hakkında yaptığı suç duyurusuyla ilgili Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nda mevzuat incelemesi devam ediyor. 

Savcılık, suç duyurusu dilekçesini AYM’ye göndermeden önce, Anayasa Mahkemesi’nin Kuruluşu ve Yargılama Usulleri Hakkında Kanun’un 16. maddesinde belirtilen prosedürü uygulayacak.

YARGITAY’DA BİR SAVCI GÖREVLENDİRİLDİ

Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin suç duyurusu dilekçesi, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na ulaştı. Başsavcılık, konuyla ilgili bir savcı görevlendirdi. Savcı, mevzuat çalışması yaparak, Başsavcı Bekir Şahin’e sunacak. Başsavcı Şahin de incelemesinin ardından dilekçeyi AYM’ye gönderecek.

AYM GENEL KURULU KARAR VERECEK

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, AYM üyeleri hakkında soruşturma açılmasını düzenleyen Anayasa Mahkemesi’nin Kuruluşu ve Yargılama Usulleri Hakkında Kanun’un 16. maddesine göre hareket edecek.

Bu maddeye göre, AYM Başkan ve üyelerinin görevlerinden doğan suçları için soruşturma açılması, AYM Genel Kurulu kararına bağlı.

Genel Kurul, hakkında suç duyurusunda bulunulan üyelerin soruşturulmasına yer olup olmadığına karar verecek. Ancak bu üyeler, Genel Kurul’da görüşmeye katılamayacak.

AYM’NİN CAN ATALAY KARARI NASIL VERİLDİ?

AYM, 17 Şubat 2023 tarihinde, Can Atalay’ın tutukluluğunun makul süreyi aştığı ve seçilme hakkının ihlal edildiği gerekçesiyle ihlal kararı vermişti. Karar, AYM’nin 9 üyesinin oy çokluğuyla alınmıştı. Çoğunluk görüşüne, 5 üye karşı oy kullanmış, bir üye ise karar günü Genel Kurul’a mazeret bildirerek katılmamıştı.

Can Atalay, Gezi Parkı davasında “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek” suçundan 15 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Atalay, 14 Mayıs 2023 seçimlerinde TİP’den İstanbul milletvekili seçilmiş, ancak tutukluluğu nedeniyle yemin edememişti.