Ahmet Toklu imzalı "Pota" filminden uluslararası başarı: En iyi film ödülünü kazandı

Ahmet Toklu'nun yönetmen koltuğunda oturduğu "Pota" 51. Giffoni Film Festivali'nde en iyi film ödülünü kazandı.

Ahmet Toklu imzalı "Pota" filminden uluslararası başarı: En iyi film ödülünü kazandı

Dünya prömiyerini İtalya'da yapan; Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından desteklenen, TRT ortak yapımı "Pota", 21. Spor Filmleri Festivali'nde en iyi film ödülüne layık görüldü. 

Film, yoksul çocukların kendi semtlerine basketbol potası kurma mücadelesine odaklanıyor, ödüllü film oyuncu kadrosunda ise genç yetenekleri barındırıyor.

Ahmet Toklu kimdir?

Yönetmen Ahmet Toklu, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sinema-Televizyon Bölümü'nden mezun oldu. Yazdığı ve çektiği kısa filmlerle birçok önemli festivalde yarıştı ve ödüller kazandı. 

Ayrıca çeşitli televizyon dizilerinde ve sinema filmlerinde önemli yönetmenlerin yanında yönetmen yardımcısı ve yardımcı yönetmen olarak çalıştı. Televizyon dizisi yönetmenliği ve sinema filmi süpervizörlüğü görevlerini üstlendi. 

'Pota' isimli uzun metraj senaryosu 55. Antalya Film Festivali'nde Antalya Film Forum bölümünde 'Sümer Tilmaç' ödülünü kazandı ve aynı filmle yurtdışında çeşitli ödüller elde etti. Ayrıca İstinye Üniversitesi'nde 'Yönetmenlik' dersleri verdi. Ayrıca yayımlanmış "Bir Yorgun Savaşçı: Halit Refiğ" adlı bir sinema kitabı bulunmaktadır.