Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Afgan çobanın kaçırdığı 14 yaşındaki kız çocuğu bebeğiyle birlikte ailesine kavuştu

Manisa’da Afganistan uyruklu bir çiftlik çalışanı tarafından kaçırılan ve İran’da cinsel istismara uğrayan 14 yaşındaki kız, Interpol’ün operasyonuyla kurtarıldı. Kız, 1,5 yaşındaki bebeğiyle birlikte ailesine kavuştu.

Yayın Tarihi: 15.12.2023 11:11
Güncelleme Tarihi: 15.12.2023 11:11

Afgan çobanın kaçırdığı 14 yaşındaki kız çocuğu bebeğiyle birlikte ailesine kavuştu

Manisa’nın Salihli ilçesinde yaşayan D.N.B. (14), 2 yıl önce Afganistan uyruklu Nagıp Cahit Yusufi (25) tarafından İran’a kaçırıldı.

Yusufi, kızı İran’da bir çadırda tuttu ve defalarca cinsel istismarda bulundu. Kız, uğradığı zulüm sonucu hamile kaldı ve 1,5 yaşında bir erkek çocuk dünyaya getirdi. Kızın ailesi, kızlarının durumunu öğrenince Interpol’e başvurdu. Interpol, Türk ve İran polisiyle işbirliği yaparak kızı kurtarmak için operasyon başlattı.

OPERASYONLA KURTARILAN KIZ, BEBEĞİYLE TÜRKİYE’YE GETİRİLDİ

NTV'de yer alan habere göre, Interpol’ün operasyonu sonucu kız, İran’da bulunduğu çadırdan kurtarıldı. Kız, 1,5 yaşındaki bebeğiyle birlikte Türkiye’ye getirildi.

Kız, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın himayesine alındı. Bebeğine, kurtarılmasında rol oynayan Yüzbaşı’nın adı verildi. Kız, Manisa’da yaşayan ailesine kavuştu.

Kızı kaçıran Yusufi ise İran makamları tarafından sınır dışı edildi. Yusufi’nin Türkiye’ye giriş yapması halinde yakalanacağı ve yargılanacağı belirtildi.

“BANA BU ZULMÜ YAŞATAN KİŞİ İNŞALLAH YAKALANIR VE ADALETE TESLİM EDİLİR”

Ailesine kavuşan D.N.B., yaşadıklarını anlattı. “Kaçırılma süreci ve sonrasında aileme yönelik çok fazla iftiralar atıldı. Bunları okuduğumda çok üzüldüm. Ayrıca bana bu zulmü yaşatan kişi inşallah yakalanır ve adalete teslim edilir.” dedi.

D.N.B., ailesinin desteğiyle hayata tutunmaya çalıştığını söyledi

D.N.B.'nin ailesi de kızlarının kurtarılmasında emeği geçenlere teşekkür etti. “Kızımızı bize geri getiren Interpol, Türk ve İran polisine, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na ve Yüzbaşı’ya çok minnettarız. Kızımızın yaşadığı acıları unutmak zor ama onunla birlikte olmak bize mutluluk veriyor.” dedi.

AFGANİSTAN’DA ÇOCUK YAŞTA EVLİLİK VE CİNSEL İSTİSMAR SORUNU

D.N.B.'nin başına gelen olay, Afganistan’da çocuk yaşta evlilik ve cinsel istismar sorununu bir kez daha gündeme getirdi. Afganistan’da resmi verilere göre, 15-19 yaş arası kızların yüzde 28’i evli. Afganistan’da evlenme yaşı 16 olarak belirlenmiş olsa da, geleneksel uygulamalar ve yoksulluk nedeniyle pek çok kız çocuğu daha küçük yaşta evlendiriliyor.

Afganistan’da çocuk yaşta evlilik, kız çocuklarının eğitim, sağlık ve güvenlik haklarını ihlal ediyor. Çocuk yaşta evlilik, kız çocuklarının erken ve zorla gebelik, doğum komplikasyonları, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, şiddet ve istismar riskini artırıyor.

Afganistan’da cinsel istismar da yaygın bir sorun. Afganistan İnsan Hakları Komisyonu’nun 2018 yılında yaptığı bir araştırmaya göre, Afganistan’da her 4 çocuktan biri cinsel istismara maruz kalıyor. Cinsel istismarın çoğu, aile, akraba, komşu, öğretmen, din adamı, güvenlik güçleri ve silahlı gruplar tarafından yapılıyor.

Cinsel istismara uğrayan çocuklar, toplumda damgalanma, ayrımcılık, intihar, intikam cinayeti ve erken evlilik gibi sonuçlarla karşı karşıya kalıyor.

Afganistan’da çocuk yaşta evlilik ve cinsel istismar