Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’tan süresiz nafaka açıklaması

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, kısa süreli evliliklerde süresiz nafakanın hakkaniyete uygun olmadığını söyledi. Tunç, konuya ilişkin çalışmaların devam ettiğini belirtti. Tunç, ayrıca kira uyuşmazlıklarında zorunlu arabuluculuk uygulamasının başarılı olduğunu ve tarafların yüzde 25’in üzerinde anlaştığını söyledi.

Yayın Tarihi: 06.11.2023 14:32
Güncelleme Tarihi: 06.11.2023 14:32

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’tan süresiz nafaka açıklaması

Süresiz nafaka, evlilik sonrası yaşanan en büyük sorunlardan biri. Kimi evlilikler kısa sürerken, kimi evlilikler uzun yıllar devam ediyor. Ancak nafaka ödeme süresi, evlilik süresine göre değişmiyor. Bu durum, hem nafaka alacaklısını hem de borçlusunu mağdur ediyor. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, bu konuda yeni bir düzenleme yapılacağını açıkladı.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Hürriyet gazetesine yaptığı açıklamada, süresiz nafaka konusunda çalışmaların devam ettiğini bildirdi. 

Bakan Tunç, “Hem nafaka alacaklısının hem de borçlusunun hak ve menfaatleri gözetilerek, konunun adalete uygun bir şekilde düzenlenmesi önem arz etmektedir.” dedi.

Bakan Tunç, kısa süreli evliliklerde süresiz nafakanın hakkaniyete uygun olmadığını da vurguladı.

 Bakan Tunç, “Özellikle kısa süreli evliliklerde nafaka ödemesinin süresiz bir şekilde hükmedilmesi hakkaniyete uygun görülmemektedir. Bu konuda hem yargı içtihatları hem de yasal düzenlemeler yapılmalıdır.” diye konuştu.

NAFAKA SÜRESİ 1988’DEN BERİ DEĞİŞMEDİ

Tunç, “Yoksulluk nafakasında ödeme süresi, 1988 yılına kadar 1 yıl iken bu yıldan itibaren süresiz hale gelmiştir.” dedi. 

Tunç, konuya ilişkin çalışmaların devam ettiğini ve en kısa zamanda sonuçlandırılacağını bildirdi.

KİRACI-EV SAHİBİ UYUŞMAZLIKLARINDA ARABULUCULUK BAŞARILI

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, kira uyuşmazlıklarında zorunlu arabuluculuk uygulamasına ilişkin de bilgi verdi. Tunç, “40 bin uyuşmazlıktan, 6 bininin anlaşma ile sonuçlandığını söyledi. 12 bin kişi mahkemeye gitmedi. Taraflar yüzde 25’in üzerinde de anlaşabilmektedir.” ifadesini kullandı.

arabulucu

SÜRESİZ NAFAKA NEDİR?

Süresiz nafaka, boşanma sonrasında yoksulluğa düşen tarafın, diğer taraftan belirli bir süre veya ömür boyu nafaka talep etmesi durumudur. Süresiz nafaka, 1988 yılında yürürlüğe giren Medeni Kanun ile getirilmiştir. Süresiz nafaka, kamuoyunda çok eleştirilen bir konu olmuştur. Özellikle kısa süreli evliliklerde nafaka ödemesinin süresiz bir şekilde hükmedilmesi hakkaniyete uygun görülmemektedir.