Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

6 yaşındaki çocuğun zorla evlendirilmesi skandalında şok detaylar!

Türkiye’nin kanayan yarası olan çocuk gelinler sorunuyla ilgili geçen ay sonuçlanan davada, 6 yaşındaki bir çocuğun zorla evlendirilmesi skandalıyla ilgili şok edici detaylar ortaya çıktı. Mahkeme, sanıklara verdiği ağır cezaların gerekçesini açıklarken, minik kızın yaşadığı dehşeti de anlattı. Ailesi tarafından satılan ve istismara uğrayan çocuğun ses kayıtları, fotoğrafları ve ifadeleri, vicdanları sızlattı.

Yayın Tarihi: 11.11.2023 12:19
Güncelleme Tarihi: 11.11.2023 12:19

6 yaşındaki çocuğun zorla evlendirilmesi skandalında şok detaylar!

Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi, 23 Ekim’de karara bağladığı davada, 6 yaşındayken H.K.G. ile evlenen Kadir İstekli’ye nitelikli cinsel istismardan 30 yıl, Hiranur Vakfı’nın kurucusu baba Yusuf Ziya Gümüşel’e 20 yıl, anne Fatıma Gümüşel’e de 16 yıl 8 ay hapis cezası vermişti. Mahkeme, bu cezaların gerekçesini de kamuoyuyla paylaştı.

Kararda, mağdur H.K.G.’nin savcılığa sunduğu ses kayıtlarının delil olarak kabul edildiği belirtildi.

Ses kayıtlarında, baba Yusuf Ziya Gümüşel’in 6 yaşındaki kızının dini nikahını bizzat kendisi kıydığı, öncesinde kızının boyunu da ölçerek “Büyüdün mü?” diye sorduğu duyuluyor.

Kadir İstekli ise bu süreçte minik kıza kolye alıp gelinlik diktirerek fotoğraflar da çektirdi. Fotoğraflarda, çocuğun korku ve üzüntü içinde olduğu görülüyor.

ÇOCUĞUN İTİRAZLARINA RAĞMEN…

Mahkeme, çocuğun ilk nitelikli cinsel istismarının 7-8 yaşlarında başladığını, 13 yaşına geldiğinde nişan, 14 yaşına geldiğinde ise aile içinde düğün yapıldığını, bu tarihten sonra çocuğun Kadir İstekli ile aynı evde yaşamaya başladığını anlattı.

Kararda, Gümüşel ailesinin kızlarının tüm itirazlarına rağmen yaşanan herşeye göz yumduğu, hatta annenin kızına “O senin kocan itaat et” şeklinde beyanda bulunduğu ifade edildi.

H.K.G’nin 17 yaşında hamile kalması üzerine resmi nikahın yapıldığı, 2020’de evden kaçıp şikayette bulunduğu tarihe kadar istismar eylemlerinin sürdüğü belirtildi.

Mahkeme, çocuğun yaşadığı travmayı ve psikolojik sorunları da dikkate alarak, sanıklara en üst sınırdan ceza verdi.