31 Aralık öncesi emekli olabileceksiniz! 30.000- 40.000 lira cebinize kalacak!

Doğum ve askerlik borçlanması için son şans. Gerek EYT kapsamında gerekse de normal emeklilik olarak SGK borçlanması ile emekli olmayı bekleyen 3 milyona yakın vatandaş bulunuyor

31 Aralık öncesi emekli olabileceksiniz! 30.000- 40.000 lira cebinize kalacak!

Asgari ücret zammı merakla araştırılıyor. Ocak ayında asgari ücrete yapılacak zam sadece asgari ücretliyi ilgilendirmiyor. Öte yandan doğum ve askerlik borçlanması primleri de bu zam ile birlikte paralel orantılı olarak artıyor. Bu kapsamda doğum ve askerlik borçlanması yapmak isteyen vatandaş yılbaşı öncesinde başvuru yapması durumunda 30 bin liralık avantaj sağlayacağı tahmin ediliyor. Gerek EYT kapsamında gerekse de normal emeklilik olarak SGK borçlanması ile emekli olmayı bekleyen 3 milyona yakın vatandaş bulunuyor. Bunların içerisinde askerlik ve doğum borçlanmasını ödeyerek direk emekli olma hakkına sahip bireyler de mevcut.

Bahsi geçen bireyi ilgilendiren doğum ve askerlik borçlanması 31 Aralık tarihi öncesinde başvurusunun yapılması durumunda 2024 zammından etkilenmeyeceği bilinirken, toplamda 30.000 TL'ye kadar az ödenebilecek. Asgari ücret zammı için asgari ücretli çalışan ve GSS primlerini ödeyen vatandaş için heyecanlı bekleyiş devam ediyor. Asgari ücret Tespit Komisyonu Aralık itibariyle toplanıp pazarlıklara başlayacak iken 6 aylık enflasyon rakamları bu kapsamda belirleyici faktör olarak gündeme çıkacak. 2024 senesinde asgari ücrete ara zam yapılmayacağı konuşulurken, Ocak 2024 zammının 12 aylık enflasyon karşısında ezilmeyecek bir rakam olacağı belirtilmiş bulunuyor.

TL

MALİYETLER ARTIYOR

Bu kapsamda asgari ücretli çalışanın yanı sıra askerlik ve doğum borçlanması ile emekli olma hayallerine kavuşma yolunda ilerleyen vatandaş da artışı merakla bekliyor. Ancak SGK prim borçlanmasında esas alınması gereken birkaç nokta bulunuyor. SGK'ya yapılan hizmet borçlanmaları asgari ücret zammına göre belirlenirken enflasyonun 2 haneli rakamlara çıkması sonrasında doğrudan borçlanma maliyetleri de kat be kat artacağı benziyor.

DOĞUM VE ASKERLİK BORÇLANMASI BAŞVURUSU 

Çalışan ya da emekli olma hakkını kazanmak için prim ödemesi gereken birey bu askerlik ve doğum borçlanması başvurusunu bağlı bulundukları SGK merkezlerine yapabilmektedirler. Öte yandan e-devlet üzerinden de başvuru kolaylıkla tamamlanbiliyor.

Kadınlar için doğum borçlanması emekli olabilmek adına büyük önem arz ediyor. Doğum borçlanması yapmak isteyen kadın her bir çocuk için 2 yıla kadar toplamda 720 güne kadar borçlanma hakkı kazanabiliyor. Örneğin bir çocuk için 720 gün borçlanma yapan bir anne toplamda 103 bin lira doğum borçlanması ödeyecek. Asgari ücrete yapılacak zam oranında bu ödemeye de zam yapılacak. %40 olanında bir artış sağlanması durumunda doğum borçlanmasının maliyeti 144.000 liraya çıkacak. Bu durum da bir ay içerisinde 40.000 TL artış olarak karşımıza çıkıyor. Bu zamma maruz kalmamak için doğum borçlanması başvurusunu 31 aralık'a kadar tamamlanması gerekmektedir.

Erkekler ise askerlik borçlanması ile 540 günlük primini ödeyerek erken emekli olma hakkında faydalanabiliyor. 18 aylık askerlik süresi 77.000 Liraya tekabül etmekteyken asgari ücrete %40 zam yapılması durumunda 108.000'nin üzerinde olacağı hesaplanmış bulunuyor. Bu kapsamda 30 bin lira üzerinde bir artışa maruz kalmamak adına askerlik borçlanmalarının da Ocak 2024'e kadar tamamlanması gerekiyor