Bist 100
10.643,58 3%
DOLAR
32,21 -0,22%
EURO
35,12 -0,22%
ALTIN
2.492,01 1,55%

2. torba yasa ile vatandaşa çil çil müjde yağacak! Gözler sadece TBMM'ye çevrildi

Son zamanlarda ev hanımlarına emeklilik, emekli maaş zammı, evlilik kredisi, ev kredisi ve taşeron işçilere kadro konusu torba yasa kapsamında ele alınacağı açıklanmış bulunurken 2. torba yasada hangi konular yer alacak? ve ikinci torba yasa ne zaman çıkacak? sorularının yanıtları merak ediliyor.

Yayın Tarihi: 09.11.2023 23:04
Güncelleme Tarihi: 09.11.2023 23:04

2. torba yasa ile vatandaşa çil çil müjde yağacak! Gözler sadece TBMM'ye çevrildi

Torba yasa maddeleri özellikle de ekonomi içerikli konular sebebiyle milyonlarca kişinin dikkatini çekmektedir. Kabine toplantılarında belirlenen ve akabinde de meclise sunulan bu yasa tasarısı ekonomik ve sosyal alanlarda çok sayıda düzenleme içermektedir. Son zamanlarda ev hanımlarına emeklilik, emekli maaş zammı, evlilik kredisi, ev kredisi ve taşeron işçilere kadro konusu torba yasa kapsamında ele alınacağı açıklanmış bulunurken 2. torba yasada hangi konular yer alacak? ve ikinci torba yasa ne zaman çıkacak? sorularının yanıtları merak ediliyor. Peki Torba yasa ne zaman meclise gelecek? İşte detaylar...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarını anbean takip eden vatandaş ikinci torba yasa tasarısının ayrıntılarını da araştırıyor. Torba yasa son durumu ile alakalı gelişmeler olduğu konuşuluyor.

RGB

TORBA YASA MECLİSE GELDİ Mİ?

2024 yılı Ocak ayı zamları ile alakalı görüşmeler ikinci torba yasa kapsamında konuşulacak iken ev hanımlarına emeklilik, taşerona kadro ve aile ve gençlik Bankası tarafından sağlanacak destekler için oluşturulan torba yasanın meclise gelip gelmediği merak ediliyor. Meclisin gündeminde çok sayıda ekonomi başlığı yer alırken ikinci torba yasanın henüz meclise gelmediği biliniyor.

2. TORBA YASADA HANGİ MADDELER VAR?

İkinci torba yasada yer alması beklenen olası konular şu şekilde bekleniyor. Ilk etapta Aile ve Gençlik Bankası'nın kurulması ile birlikte evlenecek gençlere 150.000 TL faizsiz kredi desteği, bağ-kur'lulara prim indirimi, ev hanımlarına erken emeklilik, prim desteği, kısmi emeklilik, taşerona kadro ve emekli ve memur maaş zammı gibi konuların yer alması bekleniyor

TORBAYASA

TAŞERONA KADRO SON DURUM

Geçtiğimiz aylarda açıklanan taşerona kadro konusunda 90.000 taşeron işçi kadroya geçmek için adeta gün sayıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre ise geçici işçi sorununu çözümü için çalışmaların başladığı ve bu çalışmaların akabinde de taşerona kadro konusunun açıklığa kavuşacağı belirtilmiş bulunuyor.

EV HANIMLARINA EMEKLİLİK HAKKI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan meclise sunacakları torba yasa ile alakalı açıklamalarını geçtiğimiz günlerde yaptı. Özellikle de ev hanımlarına emeklilik açıklaması dikkat çekti. Prim ödeyen kadına devlet üçte birlik prim desteği sağlayacağı gelişmesi merakla beklenirken konunun ne zaman netleşeceği ise henüz bilinmiyor.

FAİZSİZ EVLİLİK KREDİSİ

Seçim manifestosu olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın aile ve Gençlik Bankası'nın kurulması sonrasında yeni evlenen ya da yeni evlenecek olan çiftlere faizsiz evlilik kredisi verileceği açıklaması sonrasında bu kredi ödemeleri ile alakalı detaylarında torba yasa kapsamında belirleneceği biliniyor