Bist 100
10.676,65 1%
DOLAR
32,25 0,14%
EURO
35 0,27%
ALTIN
2.406,76 0,37%

Zonguldak'ta kayıp 11 denizciyi arama kurtarma çalışmaları devam ediyor

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde dün yaşanan fırtına, denizde büyük bir felakete neden oldu. Türk bayraklı “Kafkametler” adlı gemi, mendireğe çarptıktan sonra ikiye bölünerek battı. Geminin 12 mürettebatından sadece birinin cansız bedenine ulaşılabildi. Diğer 11 denizci ise kayıplara karıştı. Arama kurtarma çalışmaları, olumsuz hava koşullarına rağmen aralıksız devam ediyor.

Yayın Tarihi: 21.11.2023 10:10
Güncelleme Tarihi: 21.11.2023 10:10

Zonguldak'ta kayıp 11 denizciyi arama kurtarma çalışmaları devam ediyor

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde dün yaşanan şiddetli fırtına, Türk bayraklı “Kafkametler” adlı kuru yük gemisini ikiye böldü. Geminin 12 mürettebatından sadece birinin cansız bedenine ulaşılabildi. Kayıp 11 denizci için arama kurtarma çalışmaları devam ediyor ancak olumsuz hava koşulları nedeniyle umutlar giderek azalıyor.

ARAMA KURTARMA ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Kayıp 11 denizciyi arama kurtarma çalışmaları, gece gündüz devam ediyor. Sahil Güvenlik, AFAD, Jandarma, Emniyet, Deniz Kuvvetleri, Kıyı Emniyeti, Belediye ve sivil toplum kuruluşlarından oluşan ekipler, denizde ve karada arama tarama faaliyetlerini sürdürüyor.

Olumsuz hava koşullarına rağmen ekiplerin çalışmalarını sürdürdüğüne dikkat çeken İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, “Zonguldak Karadeniz Ereğli’de batan Kafkametler adlı kuru yük gemisindeki kayıp olan 11 denizcimizin arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. Ekiplerimiz gün boyu çalışmalarını sürdürdü, gece boyunca da karadan çalışmalarımız devam edecek. Allah, tüm afetlerden ülkemizi ve milletimizi korusun” dedi.

AFAD’DAN AÇIKLAMA

Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanı Okay Memiş de, bölgedeki duruma ilişkin açıklama yaptı. Memiş, mendireğe çarparak batan “Kafkametler” adlı geminin 12 mürettebatından birinin cansız bedenine ulaşıldığını anımsattı. Kaybolan diğer 11 denizciyi arama kurtarma ve tarama çalışmalarının gece gündüz devam ettiğini aktaran Memiş, “Hava şartlarının hiç tahmin edilmediği kadar ağır olduğunu ifade etmek durumundayız. Fırtına kasırgaya, kasırga da adeta Tornado denilen daha şiddetli rüzgara dönüştü. Hem denizden hem de karadan anında ulaşmakta epeyce zorlandık.” dedi.

GEMİNİN SON ANLARI

Öte yandan, geminin batmadan önceki son görüntüsü ortaya çıktı. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, geminin fırtınada nasıl sallandığını gösteren görüntüleri paylaştı. Görüntülerde, geminin metrelerce yükselen dalgaların arasında savrulduğu ve mendireğe çarptığı görülüyor. Görüntüler, denizcilerin yaşadığı korku ve panik anlarını da gözler önüne seriyor.