Bist 100
9.064,64 0%
DOLAR
31,49 0,41%
EURO
34,21 0,5%
ALTIN
2.097,56 0,34%

Zabıt katibinden 80 milyonluk vurgun

Bakırköy Adalet Sarayı’nda çalışan bir zabıt katibi, kurduğu şebeke ile yüksek faiz ve kar payı vaadiyle çok sayıda kişiyi dolandırarak 80 milyonluk bir vurgun gerçekleştirdi. Şebeke, mağdurların evlerini ve arabalarını da sahtekarlıkla ele geçirdi. Zabıt katibi, dolandırdığı paralarla lüks tatiller yaptı ve sosyal medyada paylaştı.

Yayın Tarihi: 23.10.2023 13:13
Güncelleme Tarihi: 23.10.2023 13:13

Zabıt katibinden 80 milyonluk vurgun

Bakırköy Adalet Sarayı’nda görevli zabıt katibi Süleyman D., eski eşi ve annesinin de aralarında olduğu bir şebeke kurarak, çevrelerindeki insanlara yüksek faiz ve kar payı vaadiyle para topladı. İddiaya göre, şebeke üyeleri yüzde 10 kar payı vererek mağdurların güvenini kazandı. Birçok vatandaş, şebekeye paralarını, evlerini ve arsalarını geçici olarak devretti.

MAĞDURLARIN MAL VARLIKLARINI KONTROL ETTİLER

Şebeke üyeleri, devraldıkları gayrimenkulleri ve otomobilleri sahte belgelerle başka kişilerin üzerine geçirdi. Mağdurlara, gayrimenkulleri satacaklarını söyleyerek ekstra para talep etti. Bazı mağdurların hakimlerin şifrelerini kullanarak kimlik numaralarından mal varlıklarını sorguladıkları da ileri sürüldü.

İSTANBUL VE BALIKESİR’DE EŞ ZAMANLI OPERASYON

Yapılan şikayetler üzerine harekete geçen İstanbul Emniyet Müdürlüğü, İstanbul ve Balıkesir’de eş zamanlı operasyon düzenledi. Operasyonda, zabıt katibi Süleyman D.'nin de dahil olduğu 13 kişi yakalandı. Yaklaşık 80 milyon lira değerinde vurgun yapan şebeke üyelerinden Süleyman D. ile şebekenin kasası Abbas K. tutuklanırken, 11 kişi adli kontrolle serbest bırakıldı.

MAĞDURLAR ŞÜPHELİLERİN TUTUKLANMASINI İSTİYOR

Zabıt katibi Süleyman D.'nin mağdurlarından Levent Sırataş, ailesiyle ve yakınlarıyla birlikte dolandırıldığını söyledi. 

Sırataş, “Süleyman D., adliye personeli olduğu için güvendik. Bize yurtdışından para transfer ettiğini, döviz büroları olduğunu iddia etti. İlk 6 ay ödemeler yapıldı, ancak sonra işler değişti” dedi. 

Sırataş, tutuksuz yargılanan şüphelilerin tutuklanmasını talep etti.